Predplatiť TREND
Predplatiť TREND

#Osvienčim

Gizela
Lipovská by najradšej na
hrôzy, ktoré prežila, zabudla.

Gizela Lipovská prežila pokusy doktora Mengeleho

V týchto dňoch sa bude dražiť denník tyranského lekára Josefa Mengeleho z Osvienčimu. Svojimi zverskými pokusmi pripravil o život minimálne 400-tisíc ľudí! My sme našli jednu z mála jeho obetí, ktorá prežila. Je ňou Gizela Lipovská (87), rodená Weisbergerová. Narodila sa v Uličskom Krivom pri Svidníku a doteraz tu býva.

Nápis Arbeit macht frei je už znova na svojom mieste.

Na zlodeja z Osvienčimu vydali zatykač

Poľskí vyšetrovatelia v utorok vydali zatykač na Švéda, ktorý je podozrivý z krádeže neslávne známeho nápisu "Arbeit Macht Frei" z areálu koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Poliaci vydali európsky zatykač na podozrivého zlodeja po tom, ako Švédsko poskytlo potrebné formálne údaje o Andersovi Högströmovi, ktoré sú nevyhnuté k podobným rýchlym žiadostiam o vydanie v rámci Európskej únie.

V KONCENTRÁ-
KU:
Tomáš
Radil ako
14-ročný
chlapec.
Plus JEDEN DEŇ Z domova 28.1. 2010 10:23

Holokaust: „Prečo som prežil?“

Holokaust, po hebrejsky Šoa, sa skončil a zároveň naplno odhalil 27. januára 1945, keď vyhladzovací tábor Auschwitz- Birkenau oslobodila Červená armáda. V Holokauste zahynulo šesť miliónov Židov a ak doň rátame vyvražďovanie Rómov, Slovanov alebo iných menšín, obetí bolo až 17 miliónov. Mnohí z tých, ktorí prežili, sa po vojne pýtali, prečo som práve ja prežil a oni nie? Tieto psychické traumy dohnali mnohých ľudí k samovraždám.

Izraelský prezident Šimon Peres (vpravo) a nemecký prezident Horst Köhler (vľavo)zapaľujú 26.januára 2010 sviečky na berlínskom pamätníku Trať 17, z ktorej štartovala väčšina vlakov s obeťami holokaustu.

Poľsko a s ním celý svet si pripomenul 65. výročie oslobodenia Osvienčimu

V bývalom nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim v Poľsku sa dnes za účasti predstaviteľov viacerých krajín kladením vencov a zapálením sviečok konali oslavy 65. výročia jeho oslobodenia. Na mieste bývalého tábora smrti sa zišli aj tí, ktorým sa podarilo prežiť hrôzy vojny - niektorí v spoločnosti svojich odrastených detí. Kvety a sviečky sa kládli k stene pri bloku číslo 11, kde počas druhej svetovej vojny nacisti zastrelili tisícky Poliakov. Predstavitelia tiež vzdali úctu 231 sovietskym vojakom, ktorí zahynuli počas bojov o mesto a tábor.

Osvienčim - vstupná brána. Prichádzajúcich vítal nápis Arbeit macht frei, teda Práca oslobodzuje.

Stopy zlodejov nápisu z Osvienčimu vedú do Švédska

Pri pátraní po nápise na bráne bývalého koncentračného tábora v Osvienčime (Arbeit macht frei) narazili poľskí vyšetrovatelia na stopu vedúcu do Švédska. Poľsko chce preto požiadať o pomoc švédskeho ministra spravodlivosti. Potvrdila to hovorkyňa prokuratúry v Krakove a dodala, že žiadosť pošlú do Štokholmu vo štvrtok. Odmietla však uviesť ďalšie podrobnosti.

Archív
Magazín.sk Spektrum 7.10. 2009 11:52

Oni odhalili tajomstvo Osvienčimu!

Vojnové Slovensko, aj keď kolaborovalo s nacistickým Nemeckom, má viacero hrdinov. Mnohí z nich sú však podstatne slávnejší vo svete ako u nás, aj keď ich činy mali zásadný význam pri odhaľovaní zverstiev Tretej ríše.

Kmeň dutého stromu kedysi zachránil život Židovi z Osvienčimu

Kmeň dutého stromu kedysi zachránil život Židovi z Osvienčimu

JERUZALEM - V jeruzalemskej Záhrade spravodlivých Jad Vašem ocenili ďalšieho záchrancu Židov. Nejde však o človeka, ale o kmeň brezy, ktorý koncom druhej svetovej vojny zachránil život dnes 83-ročnému Jakobovi Silbersteinovi. Ten začiatkom roka 1945 ušiel z koncentračného tábora v Osvienčime do Československa a pred nacistami sa ukrýval práve v kmeni dutého stromu.


Video