Mengeleho denník kúpil Žid
Vnuk muža, ktorý prežil besnenie nacistov, si kúpil denník anjela smrti Josefa Mengeleho. Chce ho dobre uschovať pre ďalšie generácie.
Vnuk muža, ktorý prežil besnenie nacistov, si kúpil denník anjela smrti Josefa Mengeleho. Chce ho dobre uschovať pre ďalšie generácie.
V týchto dňoch sa bude dražiť denník tyranského lekára Josefa Mengeleho z Osvienčimu. Svojimi zverskými pokusmi pripravil o život minimálne 400-tisíc ľudí! My sme našli jednu z mála jeho obetí, ktorá prežila. Je ňou Gizela Lipovská (87), rodená Weisbergerová. Narodila sa v Uličskom Krivom pri Svidníku a doteraz tu býva.
Poľskí vyšetrovatelia v utorok vydali zatykač na Švéda, ktorý je podozrivý z krádeže neslávne známeho nápisu "Arbeit Macht Frei" z areálu koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Poliaci vydali európsky zatykač na podozrivého zlodeja po tom, ako Švédsko poskytlo potrebné formálne údaje o Andersovi Högströmovi, ktoré sú nevyhnuté k podobným rýchlym žiadostiam o vydanie v rámci Európskej únie.
Holokaust, po hebrejsky Šoa, sa skončil a zároveň naplno odhalil 27. januára 1945, keď vyhladzovací tábor Auschwitz- Birkenau oslobodila Červená armáda. V Holokauste zahynulo šesť miliónov Židov a ak doň rátame vyvražďovanie Rómov, Slovanov alebo iných menšín, obetí bolo až 17 miliónov. Mnohí z tých, ktorí prežili, sa po vojne pýtali, prečo som práve ja prežil a oni nie? Tieto psychické traumy dohnali mnohých ľudí k samovraždám.
V bývalom nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim v Poľsku sa dnes za účasti predstaviteľov viacerých krajín kladením vencov a zapálením sviečok konali oslavy 65. výročia jeho oslobodenia. Na mieste bývalého tábora smrti sa zišli aj tí, ktorým sa podarilo prežiť hrôzy vojny - niektorí v spoločnosti svojich odrastených detí. Kvety a sviečky sa kládli k stene pri bloku číslo 11, kde počas druhej svetovej vojny nacisti zastrelili tisícky Poliakov. Predstavitelia tiež vzdali úctu 231 sovietskym vojakom, ktorí zahynuli počas bojov o mesto a tábor.
Anders Högström, pravdepodobný švédsky objednávateľ decembrovej krádeže nápisu Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje) nad bránou niekdajšieho koncentračného tábora Osvienčim, sa zatiaľ nemusí obávať zadržania a vydania na trestné stíhanie do Poľska.
Objednávateľom krádeže nápisu z brány bývalého koncentračného tábora Osvienčim Arbeit macht frei je pravdepodobne sympatizant nacizmu z Británie. Podľa britského denníka Sunday Mirror zlodeji ukradli nápis s cieľom predať ho zberateľovi nacistických symbolov vo Veľkej Británii.
Pri pátraní po nápise na bráne bývalého koncentračného tábora v Osvienčime (Arbeit macht frei) narazili poľskí vyšetrovatelia na stopu vedúcu do Švédska. Poľsko chce preto požiadať o pomoc švédskeho ministra spravodlivosti. Potvrdila to hovorkyňa prokuratúry v Krakove a dodala, že žiadosť pošlú do Štokholmu vo štvrtok. Odmietla však uviesť ďalšie podrobnosti.
Vojnové Slovensko, aj keď kolaborovalo s nacistickým Nemeckom, má viacero hrdinov. Mnohí z nich sú však podstatne slávnejší vo svete ako u nás, aj keď ich činy mali zásadný význam pri odhaľovaní zverstiev Tretej ríše.
Mal to byť obyčajný koncoročný výlet do Poľska, lenže pokazený autobus zmenil pôvodné plány. Z výletu sa tak stala nočná mora.
Poľskí kriminalisti dostali nápad, ktorí znie prinajmenšom kontroverzne. Chcú totiž napraviť pokrivené charaktery väzňov v koncentračnom tábore.
V stene budovy, nachádzajúcej sa na území neslávne známeho koncentračného tábora Osvienčim, objavili počas búrania odkaz vo fľaši, ktorý napísali väzni pred 65 rokmi.
LONDÝN - Leon Greenman, jediný Angličan, ktorý bol poslaný do koncentračného tábora Osvienčim, v piatok zomrel. Oznámilo to Židovské múzeum v Londýne. Mal 97 rokov.
JERUZALEM - V jeruzalemskej Záhrade spravodlivých Jad Vašem ocenili ďalšieho záchrancu Židov. Nejde však o človeka, ale o kmeň brezy, ktorý koncom druhej svetovej vojny zachránil život dnes 83-ročnému Jakobovi Silbersteinovi. Ten začiatkom roka 1945 ušiel z koncentračného tábora v Osvienčime do Československa a pred nacistami sa ukrýval práve v kmeni dutého stromu.
OSVIENČIM - So žiadnym iným miestom na svete sa nespája toľko utrpenia. V koncentračnom tábore v poľskom Osvienčime nacisti zabili takmer milión ľudí - továreň na smrť pohltila denne 3 900 životov. Snímky, ktoré teraz predstavili verejnosti vo washingtonskom Múzeu holokaustu, dokazujú bezcitnosť sesáckych dôstojníkov.
Očakávané zvýšenie DPH presúvalo časť spotreby z úvodu tohto roka na koniec vlaňajška
Najbohatší človek planéty sa zameral na Nemecko, Spojené kráľovstvo, ale aj celú EÚ. Jeho motívom môže byť snaha „meniť svet“
Opoziční poslanci volajú po konci Matúša Šutaja Eštoka vo funkcii
Automobilka celosvetovo dodala 4,8 milióna vozidiel