Predplatiť TREND
Predplatiť TREND

#Osvienčim

Svetová verejnosť si 27. januára každoročne pripomína utrpenie židovskej komunity počas druhej svetovej vojny. Práve v tento deň v roku 1945 bol oslobodený komplex koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Počas holokaustu v období druhej svetovej vojny zabili nacisti šesť miliónov Židov. Zdroj: Keystone

FOTO Od oslobodenia Osvienčimu uplynulo 77 rokov: Zo záberov z tábora smrti mrazí dodnes!

Neďaleko poľského mestečka Osvienčim sa v rokoch 1940 – 1945 nachádzal najväčší komplex nemeckých koncentračných a vyhladzovacích táborov. Za múrmi tohto tábora sa diali zverstvá a zločiny páchané na nevinných ľuďoch, aké v dejinách nemajú obdobu. Osvienčim sa stal symbolom genocídy európskych Židov a utrpenia miliónov ostatných ľudí, ktorí boli nacistickým režimom prenasledovaní a zabíjaní. Od jeho oslobodenia dnes síce uplynulo 77 rokov, avšak zábery z tábora smrti budú naháňať hrôzu navždy.

Pán Pavel Taussig prežil pochod smrti.

MRAZIVÝ ROZHOVOR so Slovákom, ktorý prežil Osvienčim a POCHOD SMRTI: Na tie HRÔZY nezabudnem!

Ľudí, ktorí na vlastnej koži pocítili, čo znamenajú hrôzy vojny a prežili peklo a zabíjanie v koncentračných táboroch, dnes už nie je veľa. Pán Pavel Taussig, rodený Bratislavčan, je jeden z nich. Dnes má 89 rokov, no jeho spomienky sú stále až príliš živé. Svoj životopis napísal už v roku 1981 pre svojho syna k jedenástym narodeninám. A prečo práve vtedy? Pretože v tomto veku sa ocitol v Osvienčime. Z jeho rozprávania dodnes mrazí...

Pán Pavel Taussig prežil pochod smrti.

DESIVÉ SLOVÁ muža, ktorý prežil OSVIENČIM: Na MŔTVOLU v kadi s pitnou vodou NIKDY NEZABUDNEM!

Ľudí, ktorí na vlastnej koži pocítili, čo znamenajú hrôzy vojny, a prežili peklo v koncentračných táboroch, dnes už nie je veľa. Pán Pavel Taussig, rodený Bratislavčan, je jeden z nich. Dnes má 87 rokov, no jeho spomienky sú stále až príliš živé. Svoj príbeh napísal už v roku 1981 pre syna k jedenástym narodeninám. A prečo práve vtedy? Pretože v tomto veku sa ocitol v Osvienčime. 
Z jeho rozprávania dodnes mrazí.

Slovenskí hrdinovia 2. svetovej vojny sa zapísali do dejín svojim hrdinstvom a odhodlaním bojovať za slobodu.

Jeden zabil nacistického diabla, druhý ušiel z osvienčimského pekla: Aj Slovensko má hrdinov

Práve v týchto dňoch, ale pred 75 rokmi, zažívala Európa akúsi vytúženú eufóriu, pocit vďačnosti aj úľavu po takmer šiestich rokoch v zajatí vojny. Kapituláciou nacistického Nemecka sa 8. máj stal štátnym sviatkom a Dňom víťazstva v Európe, ktorým sa skončilo obdobie temna. Sloboda národov však bola vykúpená krvou nevinných aj hrdinov. Preto by sme si mali teraz, viac ako inokedy, okrem hrôz holokaustu pripomínať aj slovenských hrdinov, ktorí sa svojou odvahou pričinili o našu slobodu.

Josef Mengele

Nacistický zabijak, BEŠTIA Mengele: Dvojičky PITVAL ZAŽIVA a ZOŠÍVAL ICH chrbátmi K SEBE!

Josef Mengele - Anjel smrti, má na svedomí tisícky životov. Nemecký nacistický lekár v koncentračných táboroch vykonával neľudské a sadistické experimenty na väzňoch. Podieľal sa aj na rozhodovaní o tom, kto poputuje do plynovej komory a kto bude žiť. Zo všetkých odvetví medicíny ho najviac fascinovala eugenika, veda o zámernom krížení ľudskej rasy. Pomocou vedy chcel árijskú rasu geneticky vylepšiť. Hendikepovaných ľudí považoval za nevhodných na reprodukciu a dokonca presadzoval názor, že nemajú ani právo na život.


Video