Ceny energií rastú. Otestujte sa, či doma neplytváte vodou, plynom alebo elektrinou
Domácnosti zaplatia za energie v porovnaní s minulým rokom oveľa viac, preto by ich mali využívať efektívnejšie.
Domácnosti zaplatia za energie v porovnaní s minulým rokom oveľa viac, preto by ich mali využívať efektívnejšie.
Mnohé štáty Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenska sú závislé od ropy a zemného plynu z Ruska. Po tom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska, je odstrihnutie sa od ruských energetických surovín zrejme už len otázkou času. Keďže ide o náročnú a radikálnu zmenu, nedá sa to urobiť zo dňa na deň. Európska komisia a Medzinárodná energetická agentúra preto vypracovali manuál opatrení, ktorými sa môže začať riadiť už dnes každý z nás. Okrem toho, že ním znížime závislosť EÚ od Ruska, pomôžeme klíme a navyše môžeme ušetriť až 500 eur ročne.
Gentiloni tiež varoval, že zníženie DPH na fosílne palivá môže byť len krátkodobé, aby neohrozilo prechod na zelenú energiu
Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu ceny elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov (domácnosti) v roku 2023 vzrásť o 80 až 100 % oproti súčasnosti, v prípade tepla o vyše 40 %. Informoval o tom hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz.
Pestovanie zeleniny vo vykurovaných skleníkoch sa tak stalo ekonomicky neživotaschopné. Vytlačí to ceny potravín ešte vyššie a ohrozí ich dostupnosť
Februárové tempo rastu je najvyššie od začatia evidovania príslušných údajov v januári 1976
Peňaženky Slovákov zaplačú, je pred nami ďalšia vlna prudkého zdražovania. Medziročná miera inflácie vo februári vzrástla na 9 %, pričom najviac ju potiahli rastúce ceny potravín, energií a pohonných látok. O koľko eur mesačne si za tieto položky priplatíme?
Matovič si myslí, že na náklady Slovenska napríklad s prijatím utečencov zatiaľ nebude stačiť balík európskych peňazí
Vláda pomáha väčšine domácnosti zafixovať náklady na energie, ale zabudla na bytové domy s kotolňami. Nová pomoc rieši problém len čiastočne a vytvára ďalšie.
Pred dvadsiatimi rokmi otvorili energetický trh, očakávané zlacnenie sa nekonalo. Na druhej strane, ceny v ČR sa vyvíjali podobne ako na Slovensku. Až do jesene 2021.
Slovenské elektrárne (SE) budú do roku 2024 pre slovenské domácnosti dodávať elektrinu za súčasnú cenu, a to vo výške 61,21 eura za megawatthodinu (MWh). Na stredajšej tlačovej konferencii počas rokovania vlády o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽANO). Vláda zároveň z rokovania Národnej rady (NR) SR stiahne návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.
Regulovaných subjektov na dodávky energií by malo byť oveľa viac
Náklady na elektrickú energiu môžu stúpnuť až na 300-tisíc eur, mestá budú musieť podniknúť určité kroky
Akoby samotná pandémia nestačila, ku zdravotníckej kríze sa v Európe pridala aj kríza energetická.
Dopyt po rope a benzíne prekonal očakávania. Rafinérie trápi vysoká cena ropy a plynu, ich kapacita klesá.
Predzásobenie je v súlade so strategickými záujmami Slovenska
Napriek nárastu spotreba plynu nedosiahla úroveň z predchádzajúcich období
Ročný obrat dosiahol 1,84 miliardy eur
Výška poplatku závisí od typu vozidla