„Existujú známe známa, teda veci, o ktorých vieme, že o nich vieme. Existujú známe neznáma, teda veci, o ktorých vieme, že o nich nevieme. Ale existujú aj neznáme neznáma, teda veci, o ktorých nevieme, že o nich nevieme.” Tento legendárny bonmot patrí bývalému ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi. Neznáme neznáma sú, pochopiteľne, veľkým rizikom aj pri investovaní.

„Najlepšou ochranou pred nimi je štrukturálna obozretnosť pri využívaní likvidity a pákového efektu, teda nákupu na úver. Sú totiž hnacím motorom nútených výpredajov, ktoré menia krízu na rozvrat, či už to môže byť prostredníctvom nesúladu likvidity, výziev na dodatočný kolaterál alebo stiahnutia pákového efektu. A spúšťajú oponu nad zlými investičnými manažérmi,“ konštatoval Paul Marshall, jedna z legiend sveta hedžových fondov.

Marc Lasry, americký miliardár marockého pôvodu stojaci na čele private equity Avenue Capital, pripomína, že „napákované“ portfólio nás núti konať iracionálne, keď sú trhy iracionálne, na rozdiel od racionálneho konania s chladnou hlavou.

Leon Levy, ktorého Forbes nazval „investičným géniom z Wall Street“, upozornil, že pákový efekt síce nezmení šance na úspech danej investície, ale ak sa investícia zvrtne a vy skončíte s hromadou dlhov, následky budú oveľa horšie.

Guy Spier, stojaci na čele fondu Aquamarine, ktorý je veľkým zástancom hodnotového investovania prízvukoval, že zadlženie je katastrofou, ktorá viac sťažuje udržanie sa v hre, z finančnej aj emocionálnej stránky, keď sa trh obráti proti vám.

„Leverage“ ohrozuje myšlienku bezpečnostnej rezervy a znižuje vašu výdrž, ktorá je najmä pri hodnotovom investovaní mimoriadne dôležitá.

Pamätajte si, že finančná páka je dobrý sluha, ale čertovsky zlý pán. Nie je síce priamo zodpovedná za každú finančnú katastrofu, zvyčajne ju však možno nájsť v blízkosti miesta činu. Už Charlie Munger tvrdil, že chytrí muži prichádzajú na mizinu tromi spôsobmi: alkoholom, dámami a práve pákou.

„Investorovi, ktorý využíva maržu na investovanie, sa môže dariť 30 rokov, a potom môže prísť o všetko počas jediného dňa iracionálnych pohybov na trhu,“ poučil Francois Rochon, zakladateľ Giverny Capital.

Ak ste inteligentný, nepotrebujete páku, a ak ste neskúsený, nemali by ste ju chcieť používať.

Stanislav Pánis

Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Analytik J&T BANKY: Green Deal vyústi do sovietskej epochy stagnácie