Rada pre rozpočtovú zodpovednosť i mnoho odborníkov sa zhoduje, že slovenské verejné financie sú v akútnom stave.

Pred novou vládou, ktorá vzíde z blížiacich sa volieb tak bude podľa analytika J&T Banky Patrika Hudeca stáť neľahká úloha konsolidovať verejné financie, ktorá však nebude bezbolestná.

„Čím dlhšie sa tento problém bude odkladať, tým bude aj viac bolieť,“ povedal Hudec.

Tri možnosti realizácie konsolidácie

Možnosti realizácie fiškálnej konsolidácie, ktoré súvisia so znižovaním deficitov verejných financií, sú podľa Hudeca v podstate tri.

Prvá možnosť je zvyšovanie príjmov, teda daní. Druhou možnosťou je znižovanie výdavkov a treťou určitá kombinácia obidvoch predchádzajúcich postupov.

„Z empirických porovnaní vyplýva, že podstatne lepšie výsledky dosahujú konsolidácie založené skôr na znižovaní výdavkov, hlavne neinvestičného charakteru, než tie opatrenia, ktoré sa spoliehajú na zvyšovanie daní,“ povedal Hudec.

Základným prvkom by preto malo byť podľa neho skončenie nezodpovednej výdavkovej politiky. Nové výdavky by mali byť zavádzané len na základe zrušenia, či úpravy starých výdavkov.

Ďalej by sa mala spomaliť valorizácia zavedených výdavkov. Zároveň by mala prebehnúť reforma v sociálnej oblasti. Solidárnosť a pomoc by mala byť adresná a mala by nahradiť plytvanie vyplývajúce z plošných dávok.

Správne nastavenie daňového mixu

„V debate o konsolidácii verejných financií stojíme na strane efektívností výdavkov, v prvom rade sa tak musíme sústrediť najmä na zvyšovanie hodnoty za peniaze existujúcich výdavkov, digitalizáciu procesov, zjednodušovanie agendy či zlučovanie činností tam, kde to má zmysel,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

V nastavení daňového mixu je podľa neho priestor najmä vo zvyšovaní daňového zaťaženia z majetku a environmentálnych daní, čím sa vytvorí priestor na znižovanie daní z práce.

„Ak hovoríme povedzme o environmentálnych daniach, tieto podporujú zdaňovanie takzvaných externalít, čiže nákladov, ktoré napokon samotný podnik neskôr neplatí. Ako príklad môžeme uviesť znečistenie ovzdušia, ktoré prináša vyššie riziko respiračných chorôb, a teda aj vyšších nákladov na zdravotníctvo, ktoré však neznáša samotný znečisťovateľ,“ hovorí Horňák.

Šetrenie a zvyšovanie výdavkov

Ako pokračoval analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana, vláda bude musieť šetriť a opatrne zvyšovať výdavky. „Ani nesystémové príjmy ako bankové dane jej nebudú stačiť. K úsporám ju budú tlačiť nielen vlastné zákony o rozpočtovej zodpovednosti, európske fiškálne pravidlá, ale aj finančné trhy,“ upozorňuje Ďurana.

Optimálne by podľa Ďuranu bolo, ak by nová vláda začala analýzou vlastných výdavkov. Všetkých výdavkov, lebo za posledných osem rokov tu boli pomerne výrazné nárasty vo všetkých oblastiach.

Napríklad zvýšenie adresnosti v rodinnej politike by viedlo k úsporám rádovo v stovkách miliónov eur. Úspory sú možné podľa Ďuranu aj v prevádzke, 10-percentná úspora mzdových výdavkoch by priniesla viac ako miliardu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pohľad na panorámu hlavného mesta SR z Bratislavského hradu 25. júna 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Slováci sa musia pripraviť na vyššie dane. Marketing strán pred voľbami na tom nič nezmení