Talianska premiérka Giorgia Meloniová využila svoj prvý parlamentný prejav, aby skritizovala Európsku centrálnu banku (ECB) za zvýšenie úrokových sadzieb. Jej ostrý tón umocnil nespokojnosť, ktorú v eurozóne toto sprísňovanie menovej politiky vyvolalo, píše Bloomberg.
Prvá priama kritika z eurozóny
Rozhodnutie zdvihnúť úroky je „podľa mnohých unáhlené“ a hrozí, že „ovplyvní bankové úvery domácností či podnikov“, povedala v utorok Meloniová.
Podľa premiérky celú situáciu zhoršuje rozhodnutie ECB ukončiť od 1. júla 2022 program spätného odkupu dlhopisov na otvorenom trhu, pretože to spôsobuje ťažkosti členským štátom, ktorým sa zvýšil dlh.
Je to prvýkrát, čo akýkoľvek predstaviteľ štátov eurozóny priamo kritizoval ECB za zvýšenie úrokov. Bloomberg pripomína, že Meloniovej slová prišli v čase, keď sa vedenie banky chystá ohlásiť ďalšie zvýšenie. Malo by k nemu dôjsť vo štvrtok a pravdepodobne sa bude pohybovať na úrovni 75 bázických bodov.
ECB už od júla tohto roka úroky zvýšila o 1,25 percenta.
Ťažkosti, ktorým podľa Meloniovej vysoko zadlžené krajiny čelia, sa vzťahujú najmä na Taliansko. Jeho verejné úvery v súčasnosti dosahujú úroveň 150 percent produkcie. Krajina sa preto ocitla pod drobnohľadom investorov, ktorí spochybňujú udržateľnosť takéhoto zaťaženia.
Chce zreformovať EÚ
Meloniová vo svojom prejave takisto vyzvala k zmene únijných pravidiel.
„Taliansko sa postará o to, aby bolo jeho hlas v rámci EÚ počuť tak, ako sa na zakladajúceho člena patrí,“ povedala s tým, že jej vláda navrhne reformu bloku.
Premiérka prisľúbila, že v rámci tejto snahy bude jej vláda rešpektovať finančné pravidlá EÚ.
„Cieľom nie je spomaliť či sabotovať integráciu, ale uistiť sa, že (EÚ) bude na krízy a zahraničné hrozby reagovať čo najlepšie,“ vysvetlila Meloniová.