Jeho víťazstvo považuje agentúra Reuters za „tiché uznanie Zemanovho tvrdého postoja proti prisťahovalectvu a jeho dvorenia sa Rusku a Číne“. „Hlasovanie odrazilo rozdiely medzi liberálmi a konzervatívcami, ktoré sa objavujú aj inde v Európe a v Spojených štátoch,“ dodala agentúra.

Podľa agentúry DPA išlo o „veľmi emocionálnu voľbu medzi politickým veteránom a akademickým outsiderom“. „Česi si nakoniec vybrali vyskúšané. Proruský prezident M. Zeman zostane pánom Prahy ešte ďalších päť rokov,“ dodala DPA. Agentúra tiež pripomína, že Zemanova predvolebná kampaň bola postavená na protiimigračnej rétorike a vyhranení sa proti údajnému vítaniu migrantov podobnému tomu v Nemecku.

Podľa agentúry AP M. Zeman, ktorý „rozdelil svoj národ proruským postojom, podporou užších vzťahov s Čínou a silnou protiimigračnou a protiislamskou rétorikou využil rozšírený strach z migrácie medzi Čechmi a pracoval na tom, aby vykreslil Drahoša ako niekoho, kto by uvítal migrantov“.

Stále bystrý politik a stratég

Podľa agentúry AFP súperenie „dvoch radikálne odlišných kandidátov polarizovalo českú spoločnosť najmä v otázke prisťahovalectva a smerovania zahraničnej politiky krajiny“. M. Zeman využil podľa AFP najmä podporu vidieka a manuálne pracujúcich, zatiaľ čo Drahoša uprednostňovali intelektuálske kruhy a veľké mestá. Svojím víťazstvom preukázal, že je stále „bystrým politikom a stratégom“. Vyhral, ​​aj keď väčšina protikandidátov vylúčených v prvom kole podporila jeho súpera.

Po volebnej kampani zameranej na otázku zdvorilosti v politike a na miesto Českej republiky v Európe sa voliči rozhodli sa pridržať prezidenta Miloša Zemana, napísal americký denník The New York Times (NYT).

Podľa denníka sa voliči pridržali aj jeho populizmu, ktorý sa často vyznačoval ciachovaním, čo viedlo k nevôli voči moslimským prisťahovalcom a narušovalo vzťah krajiny k jej spojencami na Západe.

Jeho oponent a politický nováčik Jiří Drahoš, ktorého názory neboli dobre známe, sa snažil predstaviť seba ako protilátku na to, čo charakterizovala ako Zemanova vláda s trpkou príchuťou rozdeľujúca spoločnosť. Odmietnutím jeho ponuky pevného zväzku s Európskou úniou a prihlásenia sa k jej hodnotám je tak krajina pripravená pokračovať v rovnakom euroskeptickej smere ako jej susedia Maďarsko, Poľsko a Slovensko.

Zároveň v súvislosti s obvineniami z ruského zasahovania do predvolebnej kampane cituje NYT analytika z pražského Inštitútu Aspen Michala Kořána, podľa ktorého „Rusi nemôžu byť šťastnejší“.

Zlá správa pre Brusel

Volebné víťazstvo prezidenta Miloša Zemana je podľa webového denníka Politico výsledok, ktorý bude pravdepodobne považovaný za zlú správu v Bruseli. A to preto, že Zeman takmer neustále nesúhlasí s Európskou úniou, najmä pokiaľ ide o migračné kvóty a sankcie proti Rusku.

Server zároveň píše o špinavej kampani proti Zemanovmu vyzývateľovi Jiřímu Drahošovi, ktorý bol falošne obviňovaný z pedofílie, spolupráce s ŠtB a ukradnutia niektorých vedeckých patentov. Najviac však podľa Politico Drahošovi uškodilo tvrdenie, že je podporovateľom masovej imigrácie, keď zhruba tri štvrtiny Čechov sú proti.

Web televízie CBS News ako ďalšie americké médiá pripomína, že M. Zeman bol jedným z mála európskych lídrov, ktorí podporili Donalda Trumpa na zvolenie americkým prezidentom. Uvádza, že M. Zeman je považovaný za „vedúci proruský hlas“ v politike EÚ.

Britský denník Financial Times s odvolaním sa na analytikmi uvádza, že predovšetkým Zemanova väčšia politická skúsenosť hrala kľúčovú úlohu v jeho konečnom víťazstve nad Drahošom, ktorý strávil svoju kariéru v akademickej sfére a až v minulom roku vstúpil do politiky.

Podľa denníka Wall Street Journal (WSJ) vyhral politik, ktorý zdôrazňuje význam vzťahov s Moskvou. Porazeným je potom „stredoľavý“ kandidát, ktorý si dal za úlohu zvrátiť dvíhajúcu sa vlnu euroskepticizmu v regióne. Zemanova výhra zároveň zvýrazňuje postavenie tých strán v strednej a východnej Európe, ktoré sú skeptické voči snahe EÚ vybudovať integrovanejšiu a jednotnejšiu Európu. Tiež posilňuje euroskeptikov v Poľsku a v Maďarsku.

Britský denník The Guardian označil výsledky volieb za víťazstvo pre protiimigračné a krajne pravicové sily v krajine, čo môže potenciálne obrátiť českú politiku protizápadnými smerom.

Symbolické sa pre víťazstvo 73-ročného prezidenta stalo, že v jeho volebnom štábe bol prítomný vodca Strany priamej demokracie Tomio Okamura. Výhra Zemanovi umožňuje tiež diktovať si zloženie novej vlády vedenej Andrejom Babišom, ktorého doterajšia menšinová nedostala dôveru v parlamente.