Ropné a plynové polia v Rusku, Turkménsku a americkom štáte Texas sú najškodlivejšie pre klímu na Zemi, vyplýva z prvej analýzy tohto druhu, ktorá sa zaoberá emisiami skleníkových plynov v rámci celých dodávateľských reťazcov, píše denník The Jerusalem Post.

Analýzu 135 svetových zdrojov ťažby ropy a plynu, ktoré spolu tvoria polovicu svetových zásob týchto komodít, zverejnil neziskový ústav Rocky Mountain Institute (RMI). Vychádzal z rozboru celého životného cyklu ich emisií v roku 2020.

Až desaťnásobne viac

Podľa RMI najšpinavšie polia vypúšťajú vyše desaťnásobne viac ekvivalentu oxidu uhličitého ako lokality s najnižšími emisiami.

Z analýzy vyplýva, že ruské Astrachánske pole na ťažbu zemného plynu zanecháva najväčšiu stopu v celom dodávateľskom reťazci, a to z dôvodu rozsiahlych únikov z potrubí a ďalšej infraštruktúry „po prúde“.

Polia v Juhokaspickej panve v Turkménsku sú na druhom mieste a polia v Permskej panve na západe Texasu na treťom. V oboch prípadoch väčšina ich emisií vzniká „proti prúdu“ počas výroby.

Podľa výskumníkov výrazné emisie fosílnych palív nevznikajú len v mieste spaľovania, ale priamo v ústí vrtu a počas spracovania, rafinácie a prepravy.

RMI odhaduje, že program americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia, určený na hlásenie skleníkových plynov, dvojnásobne podhodnocuje emisie ropného a plynárenského priemyslu.

Metán

Metán, skleníkový plyn, ktorý je primárnou zložkou zemného plynu a silným činidlom globálneho otepľovania, predstavuje viac ako polovicu prevádzkových emisií na miestach po celom svete.

Obmedzenie horenia a odvzdušňovania plynu a zabezpečenie správneho fungovania zariadení na ropných poliach môže pomôcť výrazne znížiť emisie „proti prúdu“, uvádza sa v správe výskumníkov, pričom redukciu metánu označujú za „najvyššiu prioritu pre ropný a plynárenský sektor“.

Ceny ropy a plynu prudko vzrástli po tom, čo sa dopyt odrazil od covidovej pandémie, ale aj v dôsledku dislokácií spôsobených ruskou inváziou na Ukrajinu. Napriek rastu výroby energie z obnoviteľných zdrojov je globálna závislosť na fosílnych palivách pripravená rásť, kým sa zmenší v dôsledku prechodu na alternatívy, ako je veterná a solárna energia.

Emisie treba znížiť

Naliehavá potreba znížiť emisie však vzrástla. Skupina vedcov podporovaná Organizáciou Spojených národov nedávno varovala, že emisie sa musia do roku 2030 výrazne znížiť, aby sa predišlo katastrofálnym vplyvom otepľovania.

Starnúce ropné a plynové polia produkujú čoraz viac emisií skleníkových plynov, keďže na extrakciu z podzemia potrebujú ťažiari viac energie a vody. Podľa minulých výskumov sa priemerné emisie typického veľkého ropného poľa za 25 rokov zdvojnásobia.

Polia na odstrel

Riaditeľka tzv. klimatického spravodajstva v RMI avizovala, že dvaja hlavní kandidáti na vyradenie z prevádzky sú v súčasnosti pole Minas v Indonézii a Wilmingtonské ropné pole v Kalifornii, pretože si už vyžadujú veľké investície.

Ďalšie dôležité správy

Požiar
Neprehliadnite

Klimatológovia varujú ľudstvo. O chvíľu pravdepodobne prekročíme globálny teplotný limit