Nemecký priemysel nalieha na vládu, aby urýchlila zavádzanie opatrení na pomoc ekonomike, keďže firmy zápasia s vysokými nákladmi na energie a nadmernou byrokraciou. Nemecko ako priemyselná a exportná krajina bude naďalej „zaostávať" v medzinárodnej konkurencii, ak sa nič nezmení, uviedol v utorok na klimatickom kongrese v Berlíne šéf Zväzu nemeckého priemyslu Siegfried Russwurm.

„Strácame firmy, strácame tvorbu hodnôt," varoval Russwurm. Kritizoval nedávny návrh kancelára Olafa Scholza na zníženie byrokracie, modernizáciu krajiny a obnovenie dynamiky nemeckej ekonomiky vďaka spolupráci na všetkých úrovniach vládnutia. Centrálna a regionálne vlády však na seba ukazujú prstom a nič sa nedeje, povedal Russwurm a vyzval Scholza, aby ukázal líderstvo.

Vláda už týždne diskutuje o tom, ako poskytnúť úľavy na vysoké ceny energií v Nemecku. Koalícii sociálnych demokratov, zelených a slobodných demokratov sa však zatiaľ nepodarilo nájsť v tejto otázke zhodu.

Minister dopravy Volker Wissing zo strany slobodných demokratov
na kongrese zväzu priemyslu vyhlásil, že sa musí niečo stať. Poukázal na časté rozpory Nemecka a Európskej únie. Teraz je podľa neho potrebná transformačná politika orientovaná na rast, aby Nemecko mohlo zostať priemyselným centrom. Na stredu sú naplánované rokovania medzi predstaviteľmi vlády, spolkových krajín a chemického priemyslu v úrade kancelára v Berlíne.

Ďalšie dôležité správy

WA 39 archív Hamburg - Na archívnej snímke zo 17. apríla 2023 kontajnerové lode kotvia v prístave v Hamburgu. Export Nemecka zaznamenal v marci pokles, tempo poklesu dovozu však bolo výraznejšie. Výsledkom bol rast obchodného prebytku na najvyššiu hodnotu za viac než dva roky. Poukázali na to vo štvrtok zverejnené údaje nemeckého štatistického úradu Destatis. FOTO TASR/DPA


ARCHIV - 17.04.2023, Hamburg: Containerschiffe liegen am Terminal Tollerort der Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA). Da
Neprehliadnite

Recesiou zasiahnuté Nemecko má aj svetlé miesta, myslí si Goldman Sachs