V Grécku pribúda ľudí, ktorí sa kvôli svojej zúfalej ekonomickej situácii dobrovoľne infikujú vírusom HIV, aby tak získali nárok na mesačnú pomoc vo výške 700 eur. Informovali o tom viaceré zahraničné médiá, vrátane spravodajskej stanice Al-Džazíra, ktorá citovala zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
WHO si správu nechala vypracovať v európskych krajinách, z ktorých mnohé dlhodobo zápasia so zlou ekonomickou situáciou. V Grécku sa údajne stáva čoraz populárnejšie dobrovoľné infikovanie vírusom HIV a prudko tam tiež stúpa počet samovrážd.
"Nepriaznivé trendy v Grécku môžu byť varovaním pre ostatné krajiny, ktoré tiež vykonávajú prísnu fiškálnu politiku, vrátane Španielska, Írska a Talianska. Je potrebné nájsť spôsob, ako pomôcť vládam s obmedzenými finančnými prostriedkami situáciu zlepšiť, aby to neohrozovalo potrebné investície do zdravotníctva," uvádza správa.
Grécka ekonomika sa nezlepšuje napriek prísnym opatreniam, ktoré vyvolávajú veľké protesty verejnosti. Miera nezamestnanosti tam dosahuje 27 percent, zdvojnásobil sa počet vrážd a lúpeží. WHO v správe tiež konštatuje, že "výrazne vzrástol počet prípadov dobrovoľného nakazenia vírusom HIV a tiež počet užívateľov heroínu.
Vírusom HIV sa dobrovoľne nakazila polovica z novo registrovaných chorých, aby mohla požiadať o finančnú pomoc". Reakciou na ekonomické problémy je podľa správy zrejme tiež nárast prostitúcie.
Grécko je od roku 2010 závislé na záchrannom programe Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. Vláda musí plniť rozpočtové ciele a je nútená k úsporným opatreniam, ktoré vyvolávajú všeobecné rozhorčenie. Ministerstvo financií počíta s tým, že budúci rok sa ekonomika vymaní zo šesťročného prepadu a vykáže rast o 0,6 percenta. Šesťročná recesia znížila výkon ekonomiky asi o štvrtinu.