Výskyt krvných zrazenín môže byť veľmi vzácnym vedľajším účinkom očkovacej látky od firmy AstraZeneca. Po podrobnom hodnotení desiatok smrteľných alebo zdravotných ťažkostí k tomu v stredu dospela Európska agentúra pre lieky (EMA). Jej šéfka Emer Cookeová však zdôraznila, že látka britsko-švédskej firmy je veľmi efektívna a jej prínos v boji proti ochoreniu Covid-19 stále prevyšuje možné riziká.
Výbor pre hodnotenie rizík (PRAC) liekovej agentúry v minulých týždňoch podrobne skúmal okolnosti 86 prípadov tromboembolických ťažkostí, z ktorých 18 skončilo úmrtím. Podľa Cookeovej dospel k záveru, že výskyt týchto ťažkostí by mal byť uvedený medzi ďalšími možnými nežiaducimi účinkami tejto vakcíny.
Nič nenasvedčuje tomu, že vakcína od AstraZeneca môže za zrazeniny, tvrdí EMA
„Možným vysvetlením týchto vzácnych vedľajších účinkov je imunitná reakcia na očkovanie,“ vyhlásila v stredu Cookeová. Doplnila, že riziko úmrtia spojené s krvnými zrazeninami je stále mnohonásobne nižšie, ako riziko úmrtia na covid-19, proti ktorému vakcína veľmi účinne chráni.
Problémy sa podľa nej vyskytujú najmä u žien mladších ako 60 rokov, nie je však preukázateľné, či je táto skupina vzhľadom k vakcíne rizikovejšia. „Špecifické rizikové faktory ako vek, pohlavie alebo predchádzajúci výskyt krvných zrazenín neboli potvrdené," povedala Cookeová. U väčšiny ľudí sa podľa nej prejavujú príznaky do dvoch týždňov po očkovaní. Ak ich na sebe pozorujú, mali by okamžite kontaktovať lekára, dodala Cookeová.
V polovici marca zhruba polovica únijných štátov pozastavila očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca kvôli zmieneným podozrivým úmrtiam na následky krvných zrazenín po očkovaní. Zdravotné komplikácie sa objavili u niekoľkých desiatok z desiatok miliónov zaočkovaných osôb.
EMA 18. marca na základe prvého preskúmania uviedla, že vakcína je bezpečná a jej používanie riziko vzniku krvných zrazenín nezvyšuje. Väčšina krajín potom očkovanie opäť obnovila, niektoré štáty ako Nemecko či Holandsko s ňou ale očkujú len starších ľudí. Na výsledok dnešného hodnotenia čakali aj členské krajiny Európskej únie. Pri večernej videokonferencii ho chcú rozobrať ministri zdravotníctva.