Energetická vetva J&T je favoritom na kúpu majoritného balíka akcií v Slovenských elektrárňach. Ak by uspela, k trom mimoriadne ziskovým energetickým firmám by pridala štvrtú. Či už ide o elektrinu alebo plyn, firmám EPH by priamo alebo nepriamo platili účty takmer všetky domácnosti a firmy. Paradoxne sa tak deje na konci liberalizácie energetického trhu, ktorej cieľom bolo rozdrobenie monopolov a posilnenie konkurencie.

Gigant vyrástol z nuly

Prítomnosť skupiny je najvýraznejšia na strednom Slovensku. EPH má manažérsku kontrolu v Stredoslovenskej energetike, ktorá vlastní monopolnú distribučnú sústavu. EPH je teraz horúcim kandidátom na kúpu Slovenských elektrární, najväčšieho producenta elektriny na Slovensku.

Ak by sa mu to podarilo, pod jednou strechou by skončila výroba, distribúcia aj predaj elektriny. Teda celý reťazec s výnimkou tranzitných vedení, ktoré patria pod štátnu Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu.

V plynárenstve má EPH kontrolu nad celým reťazcom už dnes. Holding sa dostáva do pozície, že väčšiu časť slovenskej energetiky vlastní, ako nevlastní. Takáto koncentrácia vlastníctva tu bola naposledy pred privatizáciou energetických podnikov, keď ešte všetky boli štátne. Z významných energetických firiem, ktoré majú súkromných vlastníkov, zostávajú mimo portfólia EPH už len teplárne a zvyšní dvaja distribútori elektriny. Tie teraz nie sú na predaj, ale to sa môže zmeniť. Pritom do roku 2013 nevlastnil EPH na Slovensku z veľkých aktív nič.

Proti prúdu

Vzostup EPH je paradoxný v tom, že politika Európskej komisie sa v posledných rokoch zameriava na rozdrobenie energetických monopolov a posilnenie konkurencie.

Už v roku 2003 EK prijala smernicu, ktorá členské štáty prinútila oddeliť distribučné a prenosové siete od ostatných činností, teda najmä od výroby a obchodu. Firmy sa mali rozdeliť len organizačne a manažérsky. Povinné vlastnícke oddelenie táto ani neskoršie smernice nevyžadovali, i keď sa o ňom uvažovalo. Rozčlenenie monopolov malo za cieľ sprístupniť potrubia a elektrické vedenia obchodníkom s energiami a zabezpečiť im rovnaký prístup, aký mal tradičný dodávateľ energií previazaný s majiteľom infraštruktúry.

Cieľom bolo, aby si mohol zákazník vybrať z viacerých dodávateľov energií. A tí ju mohli nakúpiť od rôznych výrobcov a využívať pritom infraštruktúru prirodzených monopolov, teda distribučných a prenosových spoločností.

Pod kontrolou trhu

Koncentrácia takýchto obrovských aktív v rukách jednej skupiny je v tomto kontexte krokom späť. Či je akvizícia SE v súlade s protimonopolným právom, by mala ešte skúmať Európska komisia. V EPH si podľa informácií TRENDU myslia, že áno, lebo väčšina firiem v ich portfóliu podlieha cenovej regulácii. Zvyšovanie cien prichádza do úvahy iba so súhlasom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Tento úrad by mal byť pre spotrebiteľov garantom, že EPH a ďalší energetici nebudú zneužívať svoje dominantné postavenie na bezdôvodné zvyšovanie cien. Dá sa predpokladať, že si túto úlohu bude plniť dobre. Úrad sa zvykne v cenových konaniach stavať viac na stranu odberateľov. Energetikov drží na uzde poctivo, niekedy až priveľmi.

Slovenské elektrárne zase pôsobia v konkurenčnom prostredí. Bezhlavé zvyšovanie cien by preto viedlo k strate klientov.

Pre spotrebiteľov je v tejto situácii dôležité, že stále majú možnosť výberu. Môžu si elektrinu aj plyn nakúpiť od akéhokoľvek dodávateľa, nielen od firiem, ktoré sú súčasťou EPH. A dodávateľ si môže energiu nakúpiť od akéhokoľvek výrobcu. V súčasnosti je na trhu prebytok elektriny, čomu zodpovedá aj jej cena. Ak sa to aj v budúcnosti zmení, elektrárne zostanú pod konkurenčným cenovým tlakom.

EPH ako energetická odnož J&T bude navyše pod väčším drobnohľadom ako iné firmy v odvetví, ktorých reputácia nie je poškvrnená rôznymi škandálmi so schránkovými firmami. Keď začne ceny zvyšovať J&T, ľudia to budú vnímať senzitívnejšie, ako keď ich zvyšuje ktokoľvek iný.

Pre tieto dôvody zdražovanie energií pod vplyvom J&T nie je veľká hrozba. Ani konkurenčné firmy, ktoré oslovil TREND, nemajú zo silnejúcej pozície EPH paniku.

Vplyv EPH narastie

Omnoho vážnejším dôsledkom je nesmierny nárast vplyvu EPH, respektíve J&T v celej spoločnosti. EPH, ktorý spoluvlastnia Patrik Tkáč z J&T a český podnikateľ Daniel Křetinský, bude mať v energetike väčšiu silu ako samotný štát. A možno väčšiu, ako všetci ostatní podnikatelia dokopy. Toto odvetvie mimoriadne podlieha štátnym zásahom.

Niektorí dostávajú štedré dotácie, iní platia extra poplatky a dane. Regulačný úrad rozhoduje o tom, aké náklady a kedy si môže investor premietnuť do cien. V takomto svete si môže dominantný hráč vybojovať pre seba omnoho väčšie výhody ako zahraniční vlastníci firiem. Alebo si môže na základe dobrých vzťahov presadiť zmenu pravidiel na úkor iných.

Medzi politikmi a úradníkmi na jednej strane a silnou firmou na strane druhej sa môžu uzatvárať malé kšefty, ktoré pomôžu veľkej rybe, no nepomôžu odberateľom. Príklad: Úrady dajú dominantnému hráčovi lepšie podmienky na biznis ako iným spoločnostiam.

Energetické firmy môžu navyše politikom dať nástroje na získanie voličských hlasov, napríklad v cenovej politike pre domácnosti. J&T vo viacerých prípadoch z minulosti ukázala, že s vládami Smeru-SD vie komunikovať nadštandardne. Bolo by prekvapením, ak by sa to neprenieslo aj do energetických firiem.

Viac o téme sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 35 / 2015 v článku

Čo ak žraloci ovládnu aj elektrárne

Žraloci vplávajú do každej domácnosti. Aj cez zásuvku

TREND 35/2015