Novácku chemičku, ktorá v uplynulej pol dekáde prepustila vyše pol tisícky svojich ľudí, teda vyše štvrtinu zamestnancov, táto investícia po dlhom čase navyše obohatí aj o stovku nových pracovných miest.

Z investičného projektu, ktorý už Fortischem posunul na odobrenie slovenským úradom životného prostredia, vyplýva, že ten chce v Novákoch zmodernizovať i rozšíriť jednu z najvýznamnejších výrob chemičky – produkciu karbidu vápnika, ktorý sa využíva na výrobu odsírovacích zmesí či zváracích plynov.

Fortischem chce v chemičke zmodernizovať obe jej existujúce karbidové pece a postaviť chce aj novú tretiu pec. Výroba karbidu vápnika sa v závode po tejto investícii zdvihne z terajších 110 až na skoro 170 tisíc ton ročne. Koľko budú finančníkov z pozadia Fortischemu stať nové kapacity, ktoré dajú prácu stovke pracovníkov, zatiaľ firma nezverejnila. Rádovo ale pôjde o niekoľko desiatok miliónov eur.

Ak ale finančníci chcú dať do primeranej konkurencieschopnej kondície celú výrobu nováckej chemičky Fortischem bude musieť zafinancovať aj ďalšie masívne investície. Zmodernizovať sa musia všetky základné výroby. Vrátane najnáročnejšej ortuťovej elektrolýzy, ktorá sa v zmysle ekologických pravidiel môže prevádzkovať maximálne do roku 2020.

Budúcnosť pôvodných nováckych NCHZ je otázna aj kvôli súdnemu tlaku z Bruselu. Po konkurznom očistení od dlhov je areál chemičky síce opäť aj v rukách ľudí okolo M. Hoffmanna, ktorým patrila už aj pred konkurzom. No bruselskému vedeniu Európskej únie sa nepáči práve to, že v konkurze prišla o pokutu udelenú chemička na cenový kartel s inými konkurentmi.

Zhodou okolnosti práve z aktuálne modernizovanej výroby karbidu vápnika. Únia podáva žaloby na súdy a celý konkurz aj sama prešetruje. Každopádne ľudia okolo M. Hoffmanna chemičku prevzali až po jej kartelových pokleskoch a priamo za ne zodpovední nie sú. Kartelové dohody NCHZ s viacerými západoeurópskymi chemičkami spoluvytvárali ešte v čase keď ich ovládali zakladatelia nebankovej skupiny 1. garantovaná.