Robert Fico sa dostal k zvláštnej príležitosti. Na program dňa prichádza megaobchod, v ktorom sa štátu núka významný podiel akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) – podiel, ktorého odpredaj zahraničným investorom v minulosti neustále kritizoval. Keby nad týmto strategickým podnikom získal znova stopercentnú kontrolu, bolo by to veľké politické víťazstvo. A to by Robert Fico, tak ako to vie iba on, na verejnosti zaiste neopakovateľne zmarketoval. No úžitok by bol v tomto prípade hlavne v propagandistickej rovine. V hlasovaní vo vláde o tom, či štát využije predkupné právo na kúpu súkromného podielu v SPP, bude musieť premiér nasadiť skôr svoju druhú, pragmatickú tvár. Nájsť konštrukciu, v ktorej by štát objavil dve a pol miliardy eur, je pritom na úrovni úvah o reálnosti zostrojenia perpetuum mobile.
Napriek tomu sa treba báť toho, že sa plynárenský megapodnik dostane spod kontroly pragmatických biznismenov pod kuratelu politikov. História 90. rokov minulého storočia ukázala, ako to môže fungovať. Neboli to len takzvané Duckého zmenky za miliardy korún, ktoré sa dnes cez súdy snažia speňažiť neprehľadné podnikateľské skupiny. Spomenúť treba i nákupy akcií viacerých štátnych podnikov. Väčšina z nich zakrátko skončila v konkurzoch. Nakupovali sa tiež účastiny zaujímavých firiem, ako napríklad Slovnaftu. No tie boli z SPP neskôr predané za podstatne menej peňazí, než za aké sa nakupovali. Pre plynárne mečiarovského obdobia by sa viac než biznislíder hodilo označenie kasíno.
To, čo dnes môže naháňať strach pri snahe získať úplnú štátnu kontrolu nad SPP, je vplyv, ktorý by nad slovenskou energetikou posunul Smer-SD do rúk svojim oligarchom. Tých oficiálne prezentovaný hospodársky výsledok trápiť nebude. Stopercentná majetková kontrola štátnej firmy v postkomunistickom regióne otvorí veľký priestor pre overený systém obchodných transakcií. Množstvo nezmyselných nákupov a nasadenie spriatelených firiem do outsourcingových schém. Postupný prepad ziskovosti a tržieb bude môcť SPP v najbližších rokoch ľahko zdôvodňovať: plyn bude Slovensko vybudovaním nových prepravných ciest na severe a juhu Európy čoraz viac obchádzať.
Jednoducho povedané, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a politici, ak budú mať vôľu, ľahšie ukontrolujú energetických žralokov, ktorí im prinesú dane zo zisku i dividendy, než oligarchov, ktorých si do biznisu sami dotiahnu.
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 38/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.