Vo veku 64 rokov zomrel bývalý minister školstva a exprimátor Bratislavy Milan Ftáčnik. TASR to potvrdila jeho dcéra Lucia Čelovská. TASR v tejto súvislosti prináša profil politika, exministra školstva a bývalého primátora Bratislavy Milana Ftáčnika. Milan Ftáčnik sa narodil 30. októbra 1956 v Bratislave. Vysokoškolské vzdelanie nadobúdal v rokoch 1976 - 1980 na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v odbore teoretická kybernetika a ukončil ho na novovzniknutej Matematicko-fyzikálnej fakulte (MFF) UK s Cenou ministra školstva.
V rokoch 1980 - 1986 bol interným ašpirantom na Katedre teoretickej kybernetiky MFF UK. Titul CSc. získal v roku 1987 a o dva roky neskôr mu udelili vedecko-pedagogický titul docent. Vedecky či pedagogicky pôsobil na MFF UK na Katedre teoretickej kybernetiky, Katedre počítačovej grafiky a spracovania obrazu a Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) UK v Bratislave (tento názov má pôvodná Matematicko-fyzikálnej fakulta od roku 2000). Od januára 2003 do decembra 2006 zastával aj post vedúceho katedry.
Vo veku 71 rokov zomrel známy slovenský herec Andy Hryc
V roku 1980 vstúpil do Komunistickej strany Slovenska (KSS). Po roku 1990 sa aktívne podieľal na jej transformácii na Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), v ktorej pôsobil aj ako podpredseda. V roku 2002 vystúpil z SDĽ a založil stranu Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) a bol jej predsedom až do jej integrácie so stranou Smer-SD v januári 2005.
Poslancom slovenského parlamentu za SDĽ bol v rokoch 1990 - 1998. Od roku 1990 do roku 1992 bol členom Predsedníctva Slovenskej národnej rady (SNR). Na post ministra školstva nastúpil v roku 1998 a ministrom vo vláde Mikuláša Dzurindu pôsobil do roku 2002.
V komunálnych voľbách v roku 2002 a potom aj v roku 2006 ho zvolili za poslanca Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy, kde pracoval v komisii pre mládež, vzdelanie a šport a v komisii sociálnych vecí a zdravotníctva. V regionálnych voľbách v roku 2005 a aj v roku 2009 ho zvolili za poslanca zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), v ktorom pracoval v komisii školstva a kultúry. V rokoch 2006 - 2010 bol starostom mestskej časti Bratislava-Petržalka.
Profil herca Jozefa Stražana: Svoj celý profesionálny život spojil s Divadlom Jonáša Záborského
V novembri 2010 sa Milan Ftáčnik ako nezávislý kandidát s podporou strany Smer-SD po víťazstve v komunálnych voľbách stal primátorom Bratislavy. Vo funkcii bol jedno volebné obdobie, do decembra 2014, keď sa jeho nástupcom stal Ivo Nesrovnal.
Od roku 2014 pracoval na Katedre aplikovanej informatiky FMFI UK. Od apríla 2015 bol aj predsedom Slovenskej informatickej spoločnosti a od decembra 2015 členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy. Bol tiež členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh. Od januára 2019 pôsobil aj ako predseda Rady pre smart riešenia a inovácie, ktorá je koordinačnou platformou Smart cities klubu a Slovak smart city klastra. Bol ženatý a s manželkou Zlaticou mali tri deti.
V piatok si poslanci Národnej rady SR pripomenuli a uctili pamiatku zosnulého Milana Ftáčnika minútou ticha.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) poďakoval za prácu Milana Ftáčnika v školstve aj v politike. Rodine a blízkym zosnulého exministra školstva a bývalého primátora Bratislavy vyjadril úprimnú sústrasť.
„Od roku 1989 mal rezort školstva mnoho ministrov, no málokto z nich v ňom zanechal takú stopu ako Milan Ftáčnik. Táto smutná správa prišla, žiaľ, príliš skoro,“ uviedol minister školstva na svojom profile na sociálnej sieti. Poznamenal, že s Ftáčnikom sa spoznali pri diskusiách k dokumentu Učiace sa Slovensko. „Poznal som ho tiež ako člena Správnej rady Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde som si ho veľmi vážil za jeho seriózny a rozumný prístup,“ poznamenal.
Reakcie komunálnych politikov
Slušný a kultivovaný človek, ktorý sa i v diskusii s oponentmi snažil byť vždy vecný a konštruktívny. Tak vnímajú zosnulého bývalého ministra školstva a exprimátora Bratislavy Milana Ftáčnika jeho spolupútnici i rivali v komunálnej politike.
Za strašnú správu označil informáciu o úmrtí Ftáčnika vo veku 64 rokov jeho nástupca na poste bratislavského primátora Ivo Nesrovnal. Vyjadril úprimnú sústrasť rodine a najbližším zosnulého, zároveň ocenil Ftáčnikovu osobnosť. „Boli sme síce politickí rivali, ale na najdôležitejších veciach pre Bratislavu sme sa vždy vedeli dohovoriť. Je to aj obrovská strata pre Bratislavu. Osobne mi na ňom imponovala jeho skromnosť. Česť jeho pamiatke,“ povedal bývalý primátor hlavného mesta.
Za veľkú stratu považuje skon Ftáčnika aj Juraj Droba, ktorý sa s ním stretol v roku 2017 vo volebnom súboji o kreslo predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. „Milana Ftáčnika som mal vždy v úcte za to, ako sa správal a ako vecne pristupoval k riešeniu problémov, a tento postoj sa nezmenil ani vtedy, keď sme boli súpermi,“ uviedol Droba a vyzdvihol Ftáčnika za to, že v politike presadzoval slušnosť a kultivovanosť.
Zronený správou o úmrtí je aj ďalší bývalý predseda BSK Vladimír Bajan, ktorý bol v čase, keď Ftáčnik viedol magistrát, starostom najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka. „Milan Ftáčnik, statočný človek, priateľ, bojovník. Česť tvojej pamiatke. Budeš strašne chýbať,“ napísal Bajan na sociálnej sieti.
Dlhoročný spolupracovník Ftáčnika, súčasný podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy je presvedčený, že Ftáčnik zanechal spoločnosti silný odkaz o tom, že politika sa dá robiť zodpovedne a poctivo a politik musí byť schopný viesť dialóg a podporovať partnerstvo. „Milan bol človek, ktorý považoval verejnú funkciu za poslanie. Aj preto ctil morálne hodnoty a každé jeho konanie vychádzalo z vízie, ako lepšie spravovať veci verejné,” uviedol pre TASR Andrassy, ktorý vyjadril zároveň úprimnú sústrasť najbližším.