Aktualizované 26. novembra 2016 o 13:50 v celom rozsahu

F. Castro vládol na Kube takmer polstoročie. Pre niekoho bol totalitným vládcom, zatiaľ čo pre iných bol „garantom dôstojnosti a nezávislosti Kuby“.

„El comandante“ F. Castro si priaznivcov získaval nielen bojom proti imperializmu pod heslom „Vlasť alebo smrť!“, ale neskôr aj vďaka bezplatnému zdravotníctvu a odstránením približne 25-percentnej negramotnosti. Jeho budovanie socializmu však nakoniec priviedlo kubánske hospodárstvo ku kolapsu.

V júli 2006 odovzdal F. Castro kľúčové vládne právomoci bratovi. Pôvodne malo ísť iba o dočasné riešenie, než sa dlhoročný kubánsky vládca dostane zo zdravotných problémov. Neskôr sa však F. Castro svojich funkcií vzdal v plnom rozsahu a R. Castro sa vo februári 2008 stal kubánskym prezidentom. 

Zatiaľ čo Spojené štáty a ich spojenci F. Castra často démonizovali, pre mnohých ľavicovo zmýšľajúcich vodcov po celom svete, a predovšetkým v Latinskej Amerike, bol kultovou postavou hodnou nasledovania. V dobe, kedy Kubu menil z rekreačnej destinácie pre bohatých Američanov na symbol odporu voči Amerike, prečkal F. Castra deväť amerických prezidentov, ktorý sa postupne vystriedali v úrade.

Potlačovanie slobody na Kube, vrátane slobody slova či slobody vyznania, vyvolalo na jeho adresu silnú kritiku a dalo vzniknúť disidentskému hnutiu a silnej komunite odporcov, ktorí utiekli pred kubánskou komunistickou vládou na Miami.

Nakoniec to však neboli ani snahy Washingtonu, ani kubánskych exulantov, čo ukončilo Castrovu vládu, ale choroba, ktorá ho prinútila odovzdať moc svojmu bratovi. Aj keď R. Castro svojho staršieho brata vždy glorifikoval, Kubu od prevzatia moci zmenil prijatím trhových ekonomických reforiem. V roku 2014 sa dohodol so Spojenými štátmi na opätovnom nadviazaní diplomatických vzťahov a ukončení desaťročia trvajúceho nepriateľstva.

Pohreb a 9-dňový štátny smútok

Pohreb bývalého kubánskeho prezidenta sa bude konať 4. decembra na cintoríne Santa Ifigenia v meste Santiago de Cuba, kde F. Castro pred takmer 60 rokmi oznámil národu víťazstvo svojej revolúcie. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie kubánskej vlády.

Podľa kubánskych štátnych médií budú mať Kubánci možnosť vzdať poslednú poctu zosnulému lídrovi v pondelok a utorok tým, že podpíšu „slávnostný sľub dodržiavania zásad revolúcie“. Na Námestí revolúcie v Havane, kde sa F. Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov, sa potom na jeho počesť bude konať smútočné zhromaždenie. 

Urnu s Castrovým popolom následne prevezú z Havany do Santiaga de Cuba, teda po tej istej trase, ktorú v opačnom smere absolvoval F. Castro v roku 1959, keď pod jeho vedením zvíťazila na Kube revolúcia.

Krajina v sobotu takisto vyhlásila deväťdňový štátny smútok.