Čínska ekonomika dokázala, že rýchlosť jej nechýba. To, čo Západu trvalo v elektronickom, telekomunikačnom, biotechnologickom či oceliarskom priemysle budovať desaťročia, zvládla táto ázijská mocnosť v priebehu pár rokov. Začali vznikať obrovské priemyselné zóny, zelené lúky a nevyužité voľné plochy premenili na industriálne štvrte a betónové džungle v nádeji, že budú novým domovom nezamestnaných Číňanov z vidieckych oblastí migrujúcich za prácou.

Druhá najväčšia ekonomika sveta sa však prepočítala. Brutálne tempo rozvoja predbehlo dopyt, nadprodukciu sa snažila čínska vláda skrotiť rôznymi obmedzeniami, čo nakoniec vyústilo do obrovského prepúšťania a ďalších nežiaducich sprievodných problémov. Súkromné aj štátne podniky v prosperujúcich a silno rozvinutých regiónoch začali chradnúť a v súčasnosti sú buď zatvorené a ľudoprázdne, alebo bojujú s existenčnými problémami. Britský portál BBC pripravil článok aj s menšou fotogalériou, ktorá zachytáva takzvané zombie továrne a mestá duchov po celej krajine.

Firmám, ktoré kedysi zamestnávali vyše tisíc zamestnancov, teraz postačí menej ako sto pracovníkov. Štvrte, ktoré boli pripravené ubytovať 300-tisíc ľudí, majú sotva 10-percentnú obsadenosť. Celé bytové komplexy, nákupné centrá, námestia a parky zapadajú prachom. V krajine identifikovali viac ako 50 obrovských regiónov, ktoré vyzerajú ako po vyhladení smrtiacim vírusom a pripomínajú výjavy z knihy Svet bez nás od Alana Weismana či zo seriálu The Walking Dead.

Zombie továrne, drahý božský moč a škola budúcich imperátorov

Zdroj: SITA / AP

Drahý božský moč

V Indii uctievajú kravy ako božské stvorenia, z pohľadu hinduistov ide o posvätné zvieratá. Vláda tamojšieho premiéra Narendra Modiho prijala viacero opatrení a programov, ktorých cieľom je chrániť ich a intenzívnejšie sa usilovať o „nedotknuteľnosť“ hovädzieho mäsa. Hoci je v krajine jedenie „rib eye“ steaku pre väčšinu rúhaním, prísna posvätnosť sa nevzťahuje na výťažky z tohto zvieraťa.

Ako opisuje agentúra Bloomberg, viaceré indické farmy okrem dojenia kráv prosperujú aj z predaja kravského moču. Destilovaný extrakt získaný od samíc hovädzieho dobytka má v krajine rovnakú, ba vyššiu hodnotu ako mlieko. Šikovní Indovia z toho dokázali spraviť lukratívny biznis. Premeniť moč na peniaze – znie to takmer ako alchýmia – sa im darí napríklad vďaka predaju medicínskych prípravkov alebo aj čistiacich prostriedkov na podlahu.

Zombie továrne, drahý božský moč a škola budúcich imperátorov

Zdroj: SITA / AP

Prečo vyhral?

Existujú desiatky úvah, analýz a konšpiračných teórií o tom, prečo vyhral americké prezidentské voľby práve Donald Trump. Teraz pripájame ďalšiu – víťazstvu môže poďakovať za svoje meno.

Popredný politológ Jon Krosnick, ktorý strávil štúdiom voličského správania už 30 rokov, tvrdí, že kandidát uvedený na volebnej kandidačnej listine ako prvý je oproti ostatným kandidátom v psychologickej výhode. Najmä nerozhodní voliči majú podľa neho tendenciu sa prikláňať k prvému človeku v zozname. Zvyšok sa však rozhoduje skôr podľa zaužívaných tradícií.

„Väčšina ľudí, ktorá hlasovala za republikánov, bude vždy voliť republikána, a väčšina ľudí, ktorá hlasovala za demokratov, bude vždy voliť demokrata,“ podotýka James Tilley, ďalší profesor politológie z University of Oxford.

Dôležitosť mena netreba podceňovať. V kariérnom svete nie je jedno, či sa voláte Tomáš, alebo Bonifác. Svoje vlastné meno si človek nevyberá, musí sa spoľahnúť na rozumný výber rodičov. Tí praktickejší tušia, že pomenovať potomstvo z chvíľkového rozmaru rozkošnou americko-slovenskou skomoleninou alebo po postave z obľúbenej fantasy ságy môže byť v budúcnosti na ťarchu. Od mena sa môže totiž odvíjať aj potenciálny úspech a kariérna budúcnosť.

Zombie továrne, drahý božský moč a škola budúcich imperátorov

Zdroj: SITA / AP

Škola budúcich imperátorov

Moskovská inštitúcia St. Basil the Great School v porovnaní s ostatnými školami vyčnieva – študenti sa intenzívne učia latinčinu, chodby a učebne zdobia veľké portréty ruských monarchov a cárov, dejepisné knihy obsahujú tú „správnu“ históriu a učitelia tvrdia, že ich študenti sú vedení k patriotizmu a zanietení pre cársku minulosť, ktorá sa, ako veria, jedného dňa znova vráti, a práve ich študenti budú tí, ktorí sa ujmú moci. O škole budúcich imperátorov, ktorú zastrešuje istý tajomný ruský finančník, prezývaný tiež „ortodoxný oligarcha“, si môžete prečítať viac v reportáži britského portálu The Guardian.

V poslednom čase sa objavilo viacero projektov a snáh, ktoré glorifikujú a žiadajú návrat monarchistického Ruska. Ruský milionár a zakladateľ Monarchistickej strany Anton Bakov má v úmysle prenajať si tri neobývané ostrovy v Tichom oceáne a obnoviť na nich ruskú monarchiu. Je pripravený vyplatiť vláde Kiribati, kde po úmornom hľadaní vysnívané ostrovy nakoniec našiel, 120 miliónov dolárov hneď po uzavretí nájomnej zmluvy a ďalších 350 miliónov dolárov tam investuje v prvej etape realizácie svojho projektu. „Chcem realizovať veľmi neobyčajný projekt, ktorý svet prekvapí, ale údiv nie je cieľom, len vedľajším produktom mojej geniálnej myšlienky na reformovanie súčasných štátov,“ vysvetlil A. Bakov.

Ruskí nacionalisti v dolnej parlamentnej komore zasa navrhli zmenu štátnych symbolov, ktoré by sa vrátili k vlajke a štátnej hymne z dôb ruského impéria. Podľa Liberálnodemokratickej strany Vladimira Žirinovského by sa doterajšia bielo-modro-červená vlajka mala zmeniť na cársku čierno-žlto-bielu a hymnou by sa mala stať pieseň „Bože, cára chráň“.

Zombie továrne, drahý božský moč a škola budúcich imperátorov

Zdroj: SITA / AP

Cyklistická diaľnica

K bicyklovým rajom, ktoré v súčasnosti reprezentujú hlavne Amsterdam a Kodaň, sa čoskoro pridá aj Berlín, teda aspoň podľa plánov. Koncom februára v hlavnom meste Nemecka schválili projekt na výstavbu rozsiahlej siete vyše desiatky cyklistických diaľnic, ktoré majú presmerovať tok cyklistov z komunikácií používaných primárne autami a chodcami, a zaručiť tak bezpečnejšie dochádzanie do práce na bicykli či relaxačné športovanie. Stále totižto platí univerzálna zásada, že vliezť s bicyklom do rannej špičky je niečo ako dopravná ruská ruleta. Ak cyklistu neodradí permanentné trúbenie a urážky vodičov áut, že je pomalý a zavadzia, tak to určite vzdá zo strachu o vlastný život, lebo už asi desiaty raz tesne unikol smrteľnej nehode.

Zombie továrne, drahý božský moč a škola budúcich imperátorov

Zdroj: SITA / AP