Medzi technologickými spoločnosťami a orgánmi činnými v trestnom konaní dlho panuje napätie ohľadom používania end-to-end šifrovania na komunikačných platformách, ktoré polícii pri vyšetrovaniach sťažuje získavanie dôkazov. Šéfka Europolu Catherine De Bolleová vyzvala firmy, aby s orgánmi začali spolupracovať, inak riskujú, že dôjde k ohrozeniu európskej demokracie.
Veľké technologické spoločnosti majú podľa nej „sociálnu zodpovednosť“ poskytnúť polícii prístup k šifrovaným správam, ktoré zločinci používajú na to, aby zostali v anonymite. „Anonymita nie je základné právo,“ zdôraznila De Bolleová pre Financial Times s tým, že v digitálnom prostredí potrebuje polícia vedieť dešifrovať správy, aby mohla bojovať proti zločinu. „Bez toho nemožno presadzovať demokraciu,“ dodala.
Šéfovia európskej polície vyzvali v apríli 2024 vlády a priemysel na podniknutie urgentných krokov, ktorých cieľom bude zabrániť tomu, aby šifrovanie podkopávalo vyšetrovanie trestných činov. Technologické spoločnosti vrátane Applu a Mety zatiaľ úspešne odolávajú právnym krokom, ktorých snahou je oslabiť šifrovanie. Podľa nich by to ohrozilo súkromie a bezpečnosť ich používateľov. Niektoré členské štáty EÚ vrátane Nemecka sa takisto nevedia stotožniť s tým, aby mala polícia väčší prístup k súkromným správam.