Hoci Marek Mikič strávil niekoľko rokov štúdiom a prácou v zahraničí, nikdy neplánoval natrvalo opustiť rodné Slovensko. Mal partiu blízkych priateľov, pravidelne organizoval hudobný festival v Košiciach.
Svoj názor však zmenil vlani v septembri po znovuzvolení populistického Roberta Fica za premiéra, ktorý sľúbil, že zastaví vojenskú pomoc Ukrajine, bude presadzovať konzervatívne rodinné hodnoty a umlčí súdy, ktoré vyšetrujú prípady korupcie týkajúce sa jeho ľudí. Mikičov príbeh zverejnil britský The Guardian.
„Voľby boli pre mňa poslednou kvapkou,“ povedal mladík, ktorý sa nedávno presťahoval do Prahy. „Nehovorím, že všetko v Českej republike je ideálne, ale radšej budem tu ako doma.“
Rovnako ako desaťtisíce ďalších mladých Slovákov, aj M. Mikičovi pripadá jeho krajina čoraz uzavretejšia, skorumpovanejšia a odkláňajúca sa od liberálneho západu. Ficov mix nacionalizmu, ľavicového populizmu a sociálneho konzervativizmu približuje Slovensko k Maďarsku Viktora Orbána, uvádza britský web. Rovnako ako V. Orbán, aj R. Fico šíri proruskú propagandu a snaží sa umlčať nezávislé médiá.
Krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov už desaťročia prichádza o mladé elity; podľa OECD zo Slovenska odchádza študovať do zahraničia 20 percent vysokoškolských študentov v porovnaní s priemerom EÚ, ktorý je len štyri percentá. Od Ficovho „comebacku“ však čísla ešte stúpli, uviedol prezident Bratislava Policy Institute Michal Vašečka. „Mladá generácia už Slovensku neverí,“ povedal. „Keď odídu, už sa nemajú kam vrátiť. Považujú túto krajinu za zapadákov.“
Hostiteľskou krajinou je najmä Česká republika, ktorá dostáva „creme de la creme slovenskej spoločnosti“, dodal podľa Guardianu M. Vašečka. Končí tam viac ako polovica slovenských absolventov vysokých škôl, ktorých láka živší pracovný trh, tolerantnejšia spoločnosť a minimálna jazyková bariéra.
Obnoviteľné zdroje dominujú v Nemecku, viac ako polovica elektriny je zelená
Vlani obnoviteľné zdroje po prvýkrát vykryli viac ako polovicu spotreby elektriny v Nemecku