Európska komisia plánuje v tomto roku znížiť závislosť Európskej únie na ruskom plyne o dve tretiny a ukončiť závislosť a ruských dodávkach plynu „omnoho skôr ako v roku 2030".
Dosiahnuť to chce rýchlejším prechodom na alternatívne dodávky a rozšírením čistej energie. Za realizáciu týchto plánov budú z veľkej časti zodpovedné vlády jednotlivých štátov. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia EK.
Revízia priorít
Ruská invázia na Ukrajinu minulý mesiac spôsobila revíziu energetických priorít 27 členských krajín EÚ.
Rusko sa na dodávkach zemného plynu do únie podieľa zhruba 40 percentami, napísala agentúra Reuters.
Nové plány nadväzujú na politiku Únie zameranú na zmeny klímy, o ktoré sa teraz rokuje. Jej cieľom je znižovať rýchlejšie emisie v tomto desaťročí a znížiť spotrebu plynu v EÚ o 30 percent.
Nahradiť tretinu dodávok
Podľa EK by plyn a skvapalnený zemný plyn (LNG) z krajín ako USA a Katar mal tento rok nahradiť viac ako o tretinu dodávok, teda 60 miliárd metrov kubických zo 155 miliárd kubických metrov, ktoré EÚ dostáva ročne z Ruska.
Do roku 2030 by mohlo pomôcť znížiť závislosť aj vyššie využívanie biometánu a vodíka.
Nové veterné a solárne projekty by mohli tento rok nahradiť 20 miliárd metrov kubických plynu.
Strojnásobenie kapacity týchto elektrární do roku 2030 by mohlo znížiť spotrebu plynu o 170 miliárd metrov kubických ročne.
Zníženie termostatov o jeden stupeň Celzia by mohlo tento rok ušetriť ďalších desať miliárd metrov kubických.
Nahradenie plynových kotlov 30 miliónmi tepelných čerpadiel by do roku 2030 mohlo ušetriť ďalších 35 miliárd metrov kubických plynu, dodala EK.
Zdaňovať zisky
Niektoré krajiny sa usilujú o viac peňazí EÚ na ochranu spotrebiteľov pred prudkým rastom európskych cien plynu, ktoré tento týždeň dosiahli nové maximá.
Krajiny môžu zdaniť zisky energetických firiem z vysokých cien plynu, aby vykompenzovali vyššie účty za elektrinu, uviedla EK. Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že podobné dane by mohli tento rok priniesť až 200 miliárd eur.
EÚ tiež navrhne, že zásobníky plynu krajín EÚ budú musieť byť vždy do 1. októbra naplnené na 90 percent. V súčasnosti sú naplnené z 27 percent.
Súčasné dodávky z iných krajín a zásoby v skladoch sú dostatočné na to, aby Európa prečkala tohtoročnú zimu. Analytici ale tvrdia, že dlhodobé zastavenie ruského dovozu by zasiahlo európsku ekonomiku a vyžiadalo si mimoriadne opatrenia, ako napríklad uzavretie tovární.