Americká centrálna banka by mohla začať znižovať úrokové sadzby skôr ako v treťom štvrťroku 2024. Uviedol vo štvrtok Raphael Bostic, prezident Fedu v Atlante a člen menového výboru centrálnej banky. Predstavitelia Fedu na poslednom zasadnutí v minulom roku hlasovali za ponechanie referenčnej úverovej sadzby na 22-ročnom maxime. Naznačili, že tento rok očakávajú až tri zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje novú fázu v boji proti inflácii.
Niektorí analytici predpovedajú, že prvé z týchto znížení by mohlo prísť už v marci. V predchádzajúcich týždňoch sa však predstavitelia Fedu začali vyjadrovať opatrnejšie v súvislosti so skorým začiatkom znižovania sadzieb. To naznačuje, že podľa nich je potrebné vykonať ešte veľa práce, aby sa inflácia bezpečne vrátila k dlhodobému cieľu banky vo výške dvoch percent.
Bostic vo štvrtok na konferencii v Atlante povedal, že nedávny „neočakávaný pokrok“ v boji proti inflácii ho viedol k tomu, aby posunul svoju prognózu začiatku znižovania sadzieb zo štvrtého štvrťroka na tretí štvrťrok. Podľa neho, ak budú pribúdať dôkazy o spomaľovaní inflácie, k normalizácii by mohlo dôjsť aj skôr ako v treťom štvrťroku. Tieto dôkazy však budú musieť byť veľmi presvedčivé, dodal.
Americké firmy tvrdia, že sú „optimistické“ vo veci vyhliadok na pokles úrokových sadzieb. Nižšie úrokové sadzby znížia náklady na pôžičky pre podniky a spotrebiteľov a to zvýši dopyt. Napriek tomu, že Bostic nechal otvorené dvere na zníženie sadzieb pred tretím štvrťrokom, uviedol zároveň, že Fed sa bude riadiť prichádzajúcimi údajmi z ekonomiky vzhľadom na „nepredvídateľné prostredie“.