Zníženie minimálnych odstupov veterných elektrární od obývaných oblastí by malo prispieť k rozvoju veternej energetiky na Slovensku. Pôvodne stanovil Úrad verejného zdravotníctva SR od júla minulého roka vzdialenosť pri ich výstavbe minimálne tri kilometre, aktuálne túto požiadavku znížil na jeden kilometer. Informovala o tom Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI).

„Zachovanie pôvodného odstupu by znamenalo stopku pre drvivú väčšinu z už dlhšie pripravovaných projektov v hodnote približne 1,4 miliardy eur,“ uviedol člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko. Požadovaný odstup mal chrániť obyvateľov pred hlukom, pričom odborník zdôraznil, že každý projekt veternej elektrárne musel vždy v rámci povoľovania predložiť detailnú hlukovú a vibračnú štúdiu zameranú na ochranu obyvateľov.

Tieto štúdie sú povinnou súčasťou posudzovania vplyvov na životné prostredie a mali by naďalej zabezpečiť ochranu obyvateľov pred prípadným vnímaním hluku z veterných elektrární. „Hluková štúdia najlepšie zohľadňuje šírenie zvuku v konkrétnej lokalite, ako aj prirodzené bariéry, napríklad kopec medzi obývaným územím a lokalitou veternej elektrárne,“ vysvetlil Lacko. Takže aj v prípade, ak by nebol dodržaný minimálny odstup, by veterná elektráreň nemohla presahovať stanovené hlukové a vibračné limity.

Podobne prísne plošné minimálne odstupy veterných elektrární od obývaných území nie sú podľa odborníka bežné ani v iných štátoch Európskej únie. Lacko vyzdvihol aktuálne rozhodnutie ÚVZ o znížení požadovaného odstupu, ku ktorému mal dospieť po zohľadnení reálnych skúsenosti krajín, ktoré dlhodobo využívajú veľké množstvo veterných elektrární.

Zmiernenie minimálneho odstupu je podľa neho však iba jedna z prvých bariér, ktorú sa podarilo vyriešiť od minulého roka. Asociácia naďalej apeluje na zavedenie jednotných pravidiel pre projekty veterných elektrární, na prijatie novej legislatívy a na zvýšenie kapacity elektrizačnej sústavy na pripájanie nových zdrojov z obnoviteľnej energie, ktoré by prispeli k ďalšiemu rozvoju využívania veternej energie na Slovensku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Takmer trištvrte územia SR je nevhodné pre výstavbu veterných parkov. Problémom je biodiverzita