Uvedený počet predčasných úmrtí, spájaných s dlhodobým vystavením znečistenému ovzdušiu, vychádza zo sledovania situácie v 41 európskych krajinách vrátane 28 členských krajín Európskej únie. Podľa EEA, ktorá je orgánom EÚ, boli zdrojmi tohto znečistenia cestná doprava, elektrárne, priemysel, poľnohospodárstvo i domácnosti.

Najvyššiu škodlivosť pripisuje prítomnosti pevných častíc, tzv. prízemného ozónu a oxidu dusičitého v ovzduší. Tieto látky môžu spôsobovať alebo zhoršovať dýchacie ťažkosti a kardiovaskulárne ochorenia.

Environmentalisti konštatovali, že sprísňovanie štandardov pre emisie od roku 1990 pomohlo znížiť počet súvisiacich predčasných úmrtí, stále sú však potrebné ďalšie kroky. Podľa EEA sú takmer všetci Európania žijúci v mestách vystavení ovzdušiu, ktorého znečistenie presahuje hodnoty odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

„Dosahujeme pokrok, ale je načase urýchliť zmeny v našich systémoch energetiky, potravinárstva a mobility," vyjadril sa generálny riaditeľ EEA Hans Bruyninckx.