Akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, kryptomeny a ďalšie aktíva v roku 2023 posilňovali – ale „rely všetkého“ dospeje k bolestivému záveru, varoval ekonóm Gary Shilling, ktorého považujú za legendu a proroka vývoja na trhu. Informuje o tom businessinsider.com.
„Extrémne finančné špekulácie sprednedávna celkom určite skončia veľkým poklesom cien a obrovskými stratami špekulantov,“ napísal G. Shilling vo svojom januárovom bulletine Insight. „Znamenia, že koniec je blízko, sa množia.“
Hlavný ekonóm Merrill Lynch, ktorý firmu v roku 1978 opustil, aby založil ekonomicko-poradenskú a investično-poradenskú firmu A. Gary Shilling, zaznamenal najväčšiu volatilitu amerických štátnych dlhopisov od prasknutia internetovej bubliny a finančnej krízy.
Ekonóm spochybnil aj nedávne oživenie trhu cenných papierov v oblasti komerčných nehnuteľností, pretože sa domnieva, že úverová kríza v kancelárskych priestoroch znamená, že „tento sektor je odsúdený na zánik s rozsiahlymi dôsledkami“.
G. Shilling poznamenal, že retailoví investori majú tendenciu byť najoptimistickejší, keď trhy vrcholia, no zvyčajne najviac utrpia, keď ceny poklesnú: „Ich nespútané nadšenie... je nepochybne predzvesťou prísneho trestu.“
Zároveň upozornil na riziko, že porazenie inflácie si môže vyžiadať rast nezamestnanosti, hoci rast cien sa za posledných 18 mesiacov výrazne ochladil bez výraznej straty pracovných miest.
Trhový guru je presvedčený, že niektoré trhy budú aj naďalej miznúť bez stopy. Iní pravdepodobne prežijú po ťažkej konsolidácii a stratách.
Shillingov zoznam oblastí s pochybným vývojom zahŕňa elektrické vozidlá, zelenú energiu, ESG a sociálne investovanie, ale aj umelú inteligenciu. Teslu, Nvidiu a ďalších päť technologických titanov, ktorí minulý rok postupovali stále vyššie, prirovnal k Nifty Fifty v 70. rokoch. Táto skupina akcií – medzi ktoré patrili Kodak, Polaroid či Xerox – klesla, keď v rokoch 1973 až 1975 prišla najhoršia recesia od 30. rokov 20. storočia. Viacero firiem sa už nikdy nespamätalo.