Najvyšší austrálsky súd dnes zamietol sťažnosť tabakových spoločností proti zákonu, ktorý nariaďuje v krajine predávať cigarety v jednotných obaloch bez značiek. Zákon, ktorý je označovaný za najtvrdšie opatrenie proti tabakovej reklame na svete, vstúpi do platnosti v decembri.

Podľa navrhovaného zákona budú musieť výrobcovia predávať cigarety vo fádnych obaloch olivovo zelenej farby. Namiesto ťavy alebo charakteristickej bielo-červenej kombinácie na nich bude vytlačené varovania pred vplyvom fajčenia na zdravie, ktoré budú sprevádzať odstrašujúce obrázky.

Austrálska ministerka zdravotníctva Tanya Pliberseková rozhodnutie privítala. „Je to víťazstvo pre všetky rodiny, ktoré o niekoho prišli pre choroby spojené s tabakom,“ povedala po rozhodnutí súdu.

Koncerny British American Tobacco, Philip Morris International, Imperial Tobacco a Japan Tobacco International zákon napadli s tvrdením, že narušuje ich právo na duševné vlastníctvo a znižuje hodnotu ich obchodných značiek. Súd však dnes ich sťažnosti odmietol. Zdôvodnenie rozsudku zatiaľ nezverejnil, podľa agentúry AP by tak mal urobiť neskôr v tomto roku.

Ani rozhodnutie súdu ale nebude znamenať definitívne ukončenie sporu. Tabakové firmy zmenu obalov napadli aj na základe medzinárodných obchodných dohovorov. Spoločnosť Philip Morris podľa Financial Times krok vlády napadla na základe bilatelárnej dohody o investíciách medzi Hong Kongom a Austráliou z roku 1993. Predstavitelia austrálskej vlády ale obratom obvinili firmu z toho, že sídlo svojej austrálskej pobočky zámerne presunula do Hong Kongu len preto, aby mohla zákon napadnúť na medzinárodnom poli.

Austrálska vláda si od nového zákona sľubuje, že nové balenia cigariet nebudú až tak lákať mladých ľudí. Tabakové spoločnosti naopak tvrdia, že nový zákon podporí nelegálny trh s cigaretami, keďže nové balenia bude možné jednoducho falšovať. Vývoj v Austrálii sledujú ďalšie krajiny, okrem iného aj Veľká Británia, Nórsko či Kanada, ktoré zvažujú zavedenie podobných opatrení.

Značky na cigaretách nebudú, potvrdil austrálsky súd

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP