Nie je ničím nezvyčajným, keď štát v rámci širšie koncipovaného sankčného plánu zmrazí nehnuteľný majetok prisluhovačom nejakého brutálneho režimu, píše portál Politico Europe.

Čo so zmrazeným majetkom

Čo sa však stane s budovami, ktoré sa už nemôžu vrátiť na trh s nehnuteľnosťami? V Británii, kde ruskí oligarchovia skupovali luxusné londýnske nehnuteľnosti celé desaťročia, začína teraz tamojšia vláda v rámci sankcií uvalených na Rusko pre jeho vpád na Ukrajinu záťah proti majetným Rusom. Aj tu sa však treba pozrieť do minulosti a zobrať si z nej poučenie. Po tzv. arabskej jari v roku 2011 Británia obstavila nehnuteľnosti patriace líbyjskému štátnemu investičnému úradu (LIA).

Líbya je precedens

O desaťročie neskôr je všetko pri starom. Líbyjské investície v britskej metropole zostávajú zatvorené. Zmrazenie sa týka troch kancelárskych budov v centre Londýna v celkovej hodnote 700 až 800-miliónov libier. Pre ich správu platia prísne pravidlá, takže nehnuteľnosti môžu byť naďalej využívané ako kancelárie, ale nemožno ich zveľaďovať ani predať iným investorov.

Realitný maklér Jeremy Grey, ktorý kancelárie spravuje, uviedol, že obmedzenia vyplývajúce z povolenia na správu, zasahujú prakticky do všetkých oblastí, od držania čerstvých kvetov vo vstupnej hale, až po dodržiavanie environmentálnych predpisov. Jeho líbyjské portfólio sa rozprestiera v samom srdci Londýna. Kancelárska budova Portman House susedí s hlavnou londýnskou nákupnou ulicou Oxford Street, kým ďalšie dve nehnuteľnosti sa nachádzajú priamo v londýnskej City, kde má zhodou okolností sídlo aj ruská banka VTB, na ktorú Západ v súvislosti s agresiou na Ukrajine uvalil sankcie.

Londýn na oligarchoch zarábal

Je však málo pravdepodobné, že bežní Líbyjčania budú mať z týchto hodnotných investícií niekedy prospech. V Líbyi totiž po páde diktátora Muammara Kaddáfího vládne politická nestabilita.
Možné je aj to, že k odovzdaniu obstaveného majetku Líbyi nedôjde nikdy. „Keď som o zmrazení hovoril s ministerstvom financií hneď na začiatku… povedali mi, že väčšina majetku, ktorý zmrazíme, už nikdy nerozmrazíme,“ povedal Grey s tým, že tomu bránia takmer neprekonateľné právne a reputačné prekážky.

Konštatovanie britského ministerstva financií by mohlo byť vážnym varovaním aj pre ruské elity, ktoré londýnske nehnuteľnosti chápali ako bezpečný prístav pre svoje investície. Až kým ich veselý večierok náhle neukončila brutálna invázia na Ukrajinu. Ich bohatstvo Londýnu nikdy nebolo cudzie, najmä v rokoch, ktoré nasledovali po finančnej kríze.

Džungľa pre orangutana

„Londýn je pre miliardára to isté ako sumatrianska džungľa pre orangutana. Je to jeho prirodzený domov,“ zavtipkoval si na realitnom fóre v roku 2014 niekdajší starosta Londýna a súčasný britský premiér Boris Johnson. Peniaze bohatých Rusov sa valili na trh s luxusnými londýnskymi nehnuteľnosťami až do takej miery, že mesto dostalo prezývku Londongrad alebo Moskva na Temži.

Oligarchovia vlastnia luxusné domy rozosiate po všetkých drahých londýnskych štvrtiach. Majiteľ londýnskeho futbalového klubu Chelsea Roman Abramovič je napríklad aj majiteľom panského sídla v okrese Kensington v hodnote 150 miliónov libier. Multimiliónové portfólio nehnuteľností vlastní v Británii aj zakladateľ koncernu RUSAL Oleg Deripaska.

Miliardár Michail Fridman, ktorého od príjmov z jeho správcovskej spoločnosti LetterOne so sídlom v Luxembursku odstrihli sankcie EÚ, vlastní na severe Londýna obrovskú usadlosť Athlon House postavenú v druhej polovici 19. storočia vo viktoriánskom štýle. Fridman zámok kúpil pod podmienkou, že mu vráti jeho pôvodný lesk.

Spravovať obrovský majetok je ťažké

Všetci traja oligarchovia sa ocitli na zozname 51 bohatých Rusov, ktorým Británia v utorok zmrazila majetok. Rozsah ruských sankcií a objem zmrazených aktív, predstavuje pre vlády západných krajín obrovský problém.

„Štáty na celom svete ešte nikdy nedisponovali takým množstvom aktív sankcionovaných osôb,“ povedala Justine Walkerová šéfka oddelenia globálnych sankcií a rizík Asociácie diplomovaných špecialistov v oblasti prania špinavých peňazí (ACAMS).

Čo s jachtami a koňmi?

„Čo urobíte s tými jachtami. Čo urobíte s tými koňmi? Čo urobíte s tými nehnuteľnosťami? Ako všetky tie investície budete riadiť? V priebehu nasledujúceho mesiaca to budú nesmierne dôležité otázky,“ dodala Walkerová s tým, že ak budú sankcie v platnosti polroka alebo rok, vlády jednotlivých krajín budú musieť prijať dlhodobé rozhodnutie, ako so zmrazeným majetkom ruských oligarchov a ich rodín naložiť.

„Je možné, že v jednotlivých krajinách budú musieť vzniknúť celé tímy, ktoré budú skúmať, ako v súlade s platnými zákonmi (zmrazené) aktíva riadiť,“ dodala Walkerová.

Ďalšie dôležité správy

Majiteľovi futbalovej Chelsey Romanovi Abramovičovi vo Veľkej Británii už zmrazili majetok.
Neprehliadnite

Do domov ruských oligarchov, na ktoré sú uvalené sankcie, by sme mohli nasťahovať Ukrajincov