Združenie miest a obcí Slovenska dlhodobo upozorňuje na potrebu dofinancovania územnej samosprávy, ktorá v uplynulých troch rokov prišla o veľkú časť podielových daní. Dôkazom zlej situácie je aj vývoj príjmov z podielových daní v aktuálnom mesiaci.
„Chýbajúce podielové dane vo výške 500 miliónov eur, o ktoré boli ukrátené mestá a obce v dôsledku negatívnych opatrení vlády v uplynulých rokoch, sú pre samosprávy vážny problém. Túto skutočnosť zvýrazňuje podielová daň za mesiac február, ktorá prišla tento týždeň do rozpočtov miest a obcí a je v priemere o približne 10 percent nižšia v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka,“ priblížil predseda ZMOS Jozef Božik.
Pripomenul, že samosprávy už v tomto kalendárnom roku znášajú celoročné zvýšenie platov, ktoré bolo minulý rok rozdelené do dvoch etáp v januári a septembri. Zvýšenie minimálnej mzdy a jej jednotlivých úrovni od začiatku roka spôsobilo zmeny platov aj u zamestnancov verejnej správy.
„V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že pokiaľ sa bude tento problém dlhodobo odkladať, môže pre samosprávy znamenať výpadok príjmov, a tým ohroziť plnenie funkcií a úloh samospráv miest a obcí. Zníženie podielovej dane vo februári kontinuálne dokazuje a prehlbuje problémy samospráv,“ podčiarkol Božik.
Zhoršujúca sa ekonomická situácia podľa neho ohrozuje aj čerpanie eurofondov.
Samosprávy podľa šéfa ZMOS pri prijímaní rozpočtov znižovali príjmy aj výdavky v nádeji, že dofinancovanie vyrieši ich pretrvávajúce problémy. „Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií v dôsledku prijatých opatrení predchádzajúcou vládou, ale problémy samospráv sa nedajú donekonečna riešiť tým, že sa budú odkladať,“ zdôraznil Božik.
Upozornil, že je nutné v diskusii s vládou hľadať spôsob, ako samosprávy dofinancovať s cieľom zabezpečiť poskytovanie kvalitných služieb občanom miest a obcí Slovenskej republiky.