Združenie miest a obci Slovenska požaduje zmeniť filozofiu čerpania finančných prostriedkov z Európskej únie. Chce, aby sa Slovensko v rámci spôsobu čerpania eurofondov priblížilo k modelu Poľska.

Teda, aby aspoň 50 percent zdrojov bolo rozdeľovaných na úrovni krajov, konkrétne na participatívne projekty obcí, miest a krajov.

Uviedol to predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik počas brífingu na Štrbskom Plese, kde sa koná rokovanie Rady združenia. V súčasnosti je prerozdeľovanie na Slovensku na úrovni 19 percent, kým v Poľsku na 44 percentách, pričom čerpanie eurofondov je tam stopercentné.

Božik poukázal na prípravu dopytových výziev, ktorá je podľa jeho slov v súčasnosti viazaná na Bratislavu. „Tým pádom veľa obcí robí projekty, ktoré nemajú šancu uspieť,“ skonštatoval.

Združenie preto požaduje, aby finančné zdroje cez ministerstvá práce, životného prostredia či dopravy, boli presunuté z dopytových projektov hlavne na participatívne projekty, ktoré sa dohodnú v území.

„To znamená, aby boli posilnené integrované územné stratégie, rady, partnerstvá, ktoré vznikli na úrovni ôsmich samosprávnych krajov. Samosprávne kraje, obce a mestá sa vedia dohodnúť na tom, čo je najdôležitejšie a chceme sa hlavne vyvarovať tomu, aby sa pripravovali zbytočne projekty do šuplíkov. A teda prípadom, keď sa na základe dopytových výziev nepodarí peniaze minúť,“ poznamenal predseda združenia.

Dôkazom toho je podľa neho aj situácia, keď bude musieť Slovensku v tomto roku vracať peniaze za minulé programové obdobie. „Chceme, aby sa robili zmysluplné, efektívne projekty, ktoré majú podporu dole v území, či už ide o vodovody, kanalizácie, opravy budov, rekonštrukcie, zateplovanie, modernizácie, fotovoltaické elektrárne, a tak ďalej,“ dodal Božik.

Ďalšie dôležité správy

ilustracia,slovensko,dazdnik,peniaze,eura
Neprehliadnite

Peniaze zadarmo naučili vlády rozhadzovať. Efektívnosť minutých eurofondov politikov nezaujíma