Predstavitelia slovenskej vlády a trojkonzorcia - Gazprom, Ruhrgas a Gaz de France podpísali v pondelok v Bratislave kúpno-predajnú zmluvu, ktorou sa spečatil predaj 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a.s., Bratislava, z portfólia Fondu národného majetku (FNM) SR medzinárodnému konzorciu. Za slovenskú stranu zmluvu signovali minister hospodárstva Ľubomír Harach, podpredseda Výkonného výboru (VV) FNM Peter Huňor a člen VV FNM Milan Svocák. Predaj minority v SPP za 2,7 mld. USD (130 mld. Sk) schválila slovenská vláda minulý týždeň vo štvrtok.

Celú sumu za kúpu menšinového podielu v SPP zaplatia len dvaja z nových investorov - nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. Ruský Gazprom podľa podpísaných transakčných dokumentov vlastní opciu na kúpu tretinového podielu v plynárňach v budúcnosti. Dôvodom takéhoto postupu nových investorov bol časový tlak pri tvorbe transakčných dokumentov. Gazprom, ktorý sa v súčasnosti v médiách spomína najmä v súvislosti s výraznými finančnými problémami, bude mať teda na vyrovnanie celej transakcie viac času.

Aj napriek tomu sa všetky spoločnosti v konzorciu považujú za rovnocenných partnerov. Strategické rozhodnutia budú prijímať vzájomným konsenzom. Zatiaľ nie je známe, ako si podelia štyri miesta v sedemčlennom predstavenstve. "Ešte sme sa nerozhodli, bude záležať od našej vzájomnej spolupráce, ktorú o chvíľu rozbehneme," povedal novinárom šéf Ruhrgasu Burckhard Bergmann. Opäť potvrdil, že prípadné ovládnutie Ruhrgasu nemeckým koncernom E.ON nebude mať na slovenskú transakciu žiadny vplyv.

Celá transakcia by sa mala uzatvoriť do dvoch až troch mesiacov, dokedy sa očakáva verdikt kompetentných orgánov v Európskej únii a na Slovensku. "Predpokladáme, že nie sme pre Európsku komisiu zložitý prípad, očakávame relatívne skoré rozhodnutie," povedal B. Bergmann. Rovnako bezproblémový by mal byť podľa podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Ivana Mikloša súhlas slovenského Protimonopolného úradu SR, keďže ani jeden z investorov zatiaľ na Slovensku nepôsobil.

Akcionárske práva investori získajú až po uzavretí celej transakcie. "Do ôsmich dní po podpise privatizačnej zmluvy zaplatia investori na osobitný účet desať percent kúpnej ceny, do troch dní po uzavretí celej transakcie zaplatia zvyšok," povedala na tlačovej besede po podpise zmluvy ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová.

Všetci traja partneri vo vytvorenom konzorciu považujú kúpu podielu v SPP za strategické rozhodnutie. Zhodujú sa tiež v jasných pozitívnych vplyvoch transakcie na ďalší vývoj SPP. Šéf spoločnosti Gazexport, dcéry ruského Gazpromu, Oleg Sienko, uviedol, že pre ruského producenta plynu je veľmi dôležité, aby dodávky plynu do západnej Európy zodpovedali uzatvoreným kontraktom s odberateľmi.

Všetci investori sa zhodli na tom, že je v ich záujme, aby sa tranzit plynu z Ruska do západnej Európy realizoval cez Slovensko. V prípade, že na trhu vznikne priestor pre zvýšenie objemu tranzitu, budú všetci partneri podporovať participáciu SPP. "Prepravované množstvo však bude závisieť od potrieb európskeho trhu s plynom," povedal O. Sienko. "Spolu s vládou, ako majoritným akcionárom SPP, urobí naše konzorcium všetko pre to, aby SPP prosperoval," uistil prezident Gaz de France Pierre Gadonneix.