Demokratická unionistická strana (DUP) by mala zmierniť svoj postoj a súhlasiť so zostavením novej decentralizovanej vlády v Severnom Írsku, aby sa krajina vyhla ďalším voľbám. Tie by boli podľa severoírskeho ministra Stevea Bakera „stratou času a peňazí,“ píše Euractiv.
Ak v tejto oblasti nedôjde do konca októbra k pokroku, tak bude tajomník pre Severné Írsko Chris Heaton-Harris nútený zvolať nové voľby, ktoré by sa pravdepodobne konali 15. decembra.
Mŕtvy bod
Severné Írsko od marca uviazlo na mŕtvom bode. Členovia DUP sa vtedy rozhodli opustiť vládu v Belfaste, v rámci ktorej sa o moc delia katolíci a protestanti.
DUP odvtedy odmieta zostaviť vládu so stranou Sinn Fein, ktorá vyhrala májové voľby. Podľa slov odborárov tak urobí iba vtedy, ak dôjde k splneniu ich požiadaviek týkajúcich sa protokolu o Severnom Írsku.
Na základe Veľkopiatkovej (Belfastskej) dohody musia byť dve najväčšie strany reprezentujúce národné a odborárske spoločenstvá súčasťou vlády.
Protokol o Severnom Írsku
Protokol je kľúčovou zložkou brexitovej dohody. Zaviedli sa ním colné kontroly na tovary vstupujúce do Írska z Británie, čím došlo k odstrihnutiu Severného Írska od vnútorného trhu Spojeného kráľovstva.
Členovia DUP požadujú jeho zrušenie, zatiaľ čo súčasná britská vláda pod vedením nového premiéra Rishiho Sunaka sľubuje, že bude o jeho podmienkach s Bruselom znovu rokovať.
„Táto vláda a budúci premiér budú v rámci protokolu rešpektovať politiku Spojeného kráľovstva. DUP sa na nás môže spoľahnúť, že rokovania budeme viesť s pokorou a rozhodnosťou, pričom vezmeme do úvahy záujmy všetkých strán, aby sme dospeli k dohode, ktorá nám všetkým bude vyhovovať,“ ubezpečil odborárov Baker.
Nie je však jasné, či si Baker a Heaton-Harris udržia svoje funkcie aj po tom, čo Sunak vymenuje svoj nový tím ministrov.