Zmes protilátok od firmy AstraZeneca, ktorú je možné podať nenakazeným ľuďom namiesto očkovania proti covidu, zabráni v 83 percentách príznakovému priebehu choroby počas šiestich mesiacov, uviedol výrobca prípravku.
Na rozdiel od vakcíny sa prípravok nespolieha na imunitnú odozvu ľudského tela, ale podáva priamo protilátky.
Prípravok označovaný ako AZD7442 alebo Evusheld je kombináciou dlhodobo pôsobiacich protilátok a vpichuje sa v jednej dávke priamo do svalu. Do tretej fázy testovania AstraZeneca zaradila vyše 5 000 ľudí, zhruba tretina z nich dostala placebo. Po šiestich mesiacoch od aplikácie vykázalo odolnosť proti chorobe covid-19 na 83 percent z tých, ktorí dostali liečivo.
AstraZeneca požiadala americký úrad o schválenie lieku na prevenciu covidu
V inej časti štúdie AstraZeneca aplikovala liek už nakazeným ľuďom. U pacientov s miernym až stredne závažným priebehom choroby podanie vyššej dávky AZD7442 znížilo riziko zhoršenia príznakov o 88 percent, keď bola podaná do troch dní od prvých príznakov.
„Tieto nové dáta prispievajú k rastúcemu množstvu dôkazov podporujúcich potenciál AZD7442 významne zmeniť prevenciu a liečbu covidu-19. Pokračujeme v podávaní žiadostí o schválenie po celom svete," uviedol Mene Pangalos, výkonný viceprezident AstraZenecy.
Lieky proti covidu-19, ktoré používajú monoklonálne protilátky, vyvíjajú aj spoločnosti Eli Lilly, Regeneron a GlaxoSmithKline, uvádza Reuters.