Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko.
„Obmedzenie právomocí ÚVO, odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu, dosadenie podpredsedu menovaného vládou, zvyšovanie finančných limitov, na ktoré sa zákon o VO nevzťahuje, či znižovanie sadzieb pokút. To je nebezpečný kokteil zmien z dielne ministrov Rašiho a Ráža. A k tomu všetkému množstvo amatérskych chýb,“ uviedol poslanec Národnej rady SR za Progresívne Slovensko Ján Hargaš.
Progresívne Slovensko poukázalo na to, že využívať štátny obstarávací systém bude možné len od 8:00 do 18:00, a to aj napriek pripomienkam k novele. „Je to, samozrejme, nezmysel, na ktorý sme upozornili, čo len dokazuje nezáujem ministra Rašiho o odbornú diskusiu,“ dodal Hargaš.
Odborník na verejné obstarávanie v PS Pavol Krajči upozornil aj na skokové zvýšenie limitu pre zákazky na tovary, služby aj práce. „Do 50-tisíc eur ich už nebude nutné obstarávať, postačí si nájsť firmu a priamo jej zákazku zadať. Ide o päťnásobné zvýšenie oproti súčasnému stavu,“ priblížil. Transparentnosť sa podľa neho vytráca aj zavedením pojmu základný bezpečnostný záujem. „Vláda označí nejakú situáciu za nebezpečnú a nakúpi čokoľvek na jej odstránenie bez dodržiavania akýchkoľvek pravidiel verejného obstarávania,“ uzavrel Krajči.