Ministerstvo zdravotníctva v novele navrhuje zvýšenie hranice parametra nákladovej efektívnosti, pri ktorej sa novým liekom umožňuje vstup na slovenský trh. V roku 2011 sa zákonom určilo, že výška stropu, koľko je štát ochotný zaplatiť za zlepšenie zdravia chorých, je maximálne 35-násobok priemernej mesačnej mzdy. Drahšie lieky zdravotné poisťovne preplácajú na základe tzv. výnimiek. Rezort Tomáša Druckera navrhuje, aby sa to zvýšilo na 41-násobok.
Dopad novely ministerstvo zdravotníctva odhadlo rádovo v desiatkách miliónov eur. Angelika Szalayová hovorí, že nejde o korektné vyčíslenie. „Podľa našich odhadov, ktoré sme si odkomunikovali aj so zdravotnými poisťovňami, to vychádza 200 miliónov eur ročne,“ povedala na konferencii týždenníka TREND Angelika Szalayová.
Tento výpočet vychádza z toho, ako prichádzali na trh nové lieky doteraz a ráta s vývojom v budúcich obdobiach. Ako dodala analytička HPI, táto čiastka sa netýka budúceho roka, ale nasledujúcich rokov. Treba totiž počítať s tým, že nejaký čas potrvá, kým sa nové lieky za nového systému dostanú na trh.
VšZP bude žiadať kompenzáciu
Nielen HPI, ale aj zdravotné poisťovne si kladú otázku, kde sa na náklady vyvolané zmenami v zákone vezmú peniaze. Ako zdôraznil riaditeľ Union zdravotnej poisťovne Michal Špaňár, poisťovne môžu rozdeliť len toľko zdrojov, koľko majú. Ak teda dajú viac peňazí na lieky, budú musieť dať menej do ambulancií a nemocníc.
Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan povedal, že v rámci medzirezortného pripomienkového konania na zvýšené finančné dopady novely upozorňovali, no aj tak bol návrh v pôvodnom znení posunutý do parlamentu. Dúfa, že tam dôjde ešte k zmenám a finálne znenie nebude stáť 200 miliónov eur.
Upozornil, že už dnes sme v porovnaní so zahraničím na špici pokiaľ ide výdavky na lieky v pomere k celkovým výdavkom v zdravotníctve. Ak chce štát ďalšie navyšovanie výdavkov, malo by to podľa neho priniesť ďalšiu kvalitu. „Akýkoľvek dopad novela prinesie, pôjdeme na ministerstvo a budeme žiadať kompenzáciu, lebo to nie je kryté zo žiadnych zdrojov,“ dodal.
Šéf Dôvery Martin Kultan sa podľa vlastných slov nečuduje, že sa tento návrh dostal až do parlamentu. Podľa neho je to ľúbivá téma povedať, že bude dostupnejšia inovatívna liečba. Malo by sa ale rozprávať aj o tom, že niektorá možno pomôže pacientovi a niektorá možno nie. „Musíme sa rozhodnúť, či sa bavíme o tom, že existuje nejaká hodnota za peniaze, alebo - slovami premiéra - si z toho spravíme trhací kalendár,“ povedal.
„Pripomienka v rozpore s koncepciou návrhu"
V rámci pripomienkovania zákona túto zmenu žiadalo vyhodiť z návrhov aj ministerstvo financií. Argumentovalo tým, že ďalšie zavádzané opatrenie costsharing a risksharing medzi poisťovňami a držiteľom registrácie lieku vytvára dostatočný priestor pre vstup nových inovatívnych liekov na náš trh. Vytvára sa tak priestor pre poskytovanie zliav a to umožní vstup liekom, ktoré podľa súčasných podmienok nespĺňajú kritériá, pretože sú kvôli vysokej cene nákladovo neefektívne.
„Zvýšenie prahovej hodnoty na navrhovanú úroveň povedie k potrebe dodatočných zdrojov do systému verejného zdravotného poistenia nad rámec rozpočtu, a preto by mali byť predmetom rozpočtového vyjednávania,“ uviedol rezort financií. Dodáva, že vzhľadom na potrebu oddlžovania nemocníc aj dofinancovania VšZP považuje za „nevhodné ďalšie zvyšovanie zdrojov v oblasti zdravotnej starostlivosti z titulu rozširovania výdavkov na inovatívne lieky, ktoré neboli súčasťou programového vyhlásenia vlády“.
V rámci legislatívneho konania rezort zdravotníctva na výhrady poisťovní reagoval s tým, že „pripomienka je v rozpore s koncepciou legislatívneho návrhu“. Na konferencii TRENDU minister zdravotníctva povedal, že je presvedčený, že negatívny 200 miliónový dopad novela nebude mať. Dokonca tvrdí, že nebude žiaden. „My hovoríme o negatívnom dopade 120 miliónov eur, ale zároveň o šetrení na úrovní 120 miliónov eur na iných opatreniach zavádzaných v tejto novele. To znamená, že novela nebude vytvárať požiadavku navýšenia zdrojov,“ povedal T. Drucker.
Riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky rezortu Matej Petrovič si ale pár hodín predtým taký istý nebol. Plusové a mínusové dopady opatrení sa podľa neho zrejme úplne nevyrovnajú. Aký rozdiel, a teda náklad vznikne uviesť ale nevedel. „Presné odhady nevieme spraviť. Nevieme, ako sa budú správať držitelia registrácií, do akej miery vedia naplniť farmakoekonomické parametre tak, ako sme ich teraz nastavili. V neposlednom rade, po novom sa budú môcť zdravotné poisťovne s držiteľmi za istých podmienok na cenách liekov dohodnúť, znížiť ich,“ povedal.
Poznámka: TREND.sk vlastní vydavateľstvo News and Media Holding, ktoré spolu s Dôverou patrí finančnej skupine Penta.