„Dôvodov je veľmi veľa, sú politické i nepolitické,“ uviedol G. Gál. V súvislosti s otázkou k jeho odchodu z politiky sa vyjadril aj k zámeru P. Kresáka odísť z poslaneckého klubu Mosta-Híd. „Rešpektujem jeho rozhodnutie. I napriek tomu, že sme sa nie vždy zhodli, považujem ho za odborníka, ktorý dokázal vyargumentovať svoje názory,“ povedal G. Gál na Kresákovu adresu.
G. Gál o svojom rozhodnutí predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára informoval podľa hovorkyne strany Kláry Magdeme ešte v lete.
Dobrá voľba
P. Kresák nevylučuje spoluprácu s novovzniknutou stranou Dobrá voľba. Uviedol, že má viacero ponúk od politických subjektov. Členom strany Most-Híd nebol. „Mám problém s niektorými politickými rozhodnutiami, ktoré sa v súvislosti s prípravou kampane udiali,“ dodal.
„Ide napríklad o spájanie sa s inými menšinovými stranami, ktoré dlhé roky Most kritizovali a zrejme sú podporované aj zo zahraničia,“ dodal poslanec s tým, že Mostu-Híd drží palce a verí, že maďarská strana bude mať v parlamente po voľbách svoje zastúpenie.
„Načasovanie odchodu Petra Kresáka nie je prekvapením, naznačuje zámer pána poslanca zaradiť sa medzi ďalších politických turistov, ktorí v tejto strane pristáli,“ dodala hovorkyňa strany.
Most-Híd rokoval s viacerými menšinovými stranami o predvolebnej spolupráci. Medzi nimi je aj mimoparlamentná SMK, pri ktorej sa spomína financovanie zo zahraničia. Predsedníctvo SMK napokon odmietlo predvolebnú spoluprácu s Mostom-Híd, ktorú predtým vyrokovali delegácie strán. Nateraz je vládna strana dohodnutá na spolupráci pred voľbami s neparlamentnou MKDA.
Klub Mosta-Híd opustili nedávno poslanci Martin Fedor a Katarína Cséfalvayová, ktorí sa pridali k Dobrej voľbe. P. Kresák bol na ustanovujúcom sneme tejto strany.