V očiach kritikov, ktorí vo veľkom podporujú ruskú inváziu na Ukrajinu, môže za slabú pripravenosť ruskej armády vláda ruského prezidenta Vladimira Putina. Pripisujú jej aj vysoký počet mŕtvych ruských vojakov a pomalý postup ruských vojsk v pozemných bojoch, píše srbský portál B92.
„Zatiaľ čo Kremeľ ako zvyčajne veci odkladá na neskôr, naši vážení ukrajinskí kolegovia ničia všetko, čo vidia a na čo siahnu,“ napísal na platforme Telegram predstaviteľ extrémnej pravice Igor Girkin (známy takisto pod menom Igor Strelkov) po tom, čo Ukrajina pomocou amerických zbraní v júli zaútočila na ruské ciele.
Neskôr v auguste zas dodal, že ruská vojenská stratégia bola jasne neúspešná.
Girkin je bývalým veliteľom proruských separatistov, ktorí chceli v roku 2014 anektovať Donbas na východe Ukrajiny. Je jedným z najhlasnejších kritikov ruského počínania si vo vojne na Ukrajine, približuje portál.
Zavedie sa vojenská služba?
Podľa analytikov by mohli Girkin a jemu podobní kremeľskí kritici položiť základy pre vojenskú službu, keďže často vyzývajú Rusko k tomu, aby na Ukrajinu zaútočilo agresívnejšie.
„Títo komentátori tvrdia, že ruská vláda nerobí dosť. Ak sa Putin rozhodne zvýšiť vojenskú snahu Ruska, tak to podporia, budú šťastní, ak sa to stane,“ myslí si Rob Lee, ktorý je výskumným pracovníkom v americkom Inštitúte pre výskum zahraničnej politiky.
Hŕstka vyvolených
Kremeľ tvrdí, že špeciálna vojenská operácia na Ukrajine ide podľa plánu, no kritici z radov podporovateľov vojny mu oponujú a otvorene hovoria, že ide o vojnu. O tom, že by išla podľa plánu podľa nich nemožno ani len hovoriť.
Akoby to nestačilo, vedia si navyše aj spraviť srandu z vyhýbavého a nejasného jazyka, ktorý ruské ministerstvo obrany tak rado používa.
Platforma Telegram je jedným z mála zdrojov informácií o vojne na Ukrajine, kde si Rusi môžu prečítať rôzne názory. Rob Lee vysvetľuje, že think-tanky a univerzity majú zakázané vyjadrovať sa k vojne a ruské štátne média iba zriedka hovoria o veciach, ktoré by bolo možné chápať ako zlyhanie Ruska.
Analytici tvrdia, že ruská vláda toleruje iba kritiku úzkeho kruhu blogerov podporujúcich vojnu. Aj keď krajina nedávno prijala zákon, ktorým zakazuje kritiku ruskej armády, Girkin a jemu podobní neboli nikdy terčom cenzúry. Zatiaľ čo túto hŕstku vyvolených Putinova vláda ignoruje, tisícky iných, ktorí si dovolili kritizovať vojnu, prenasleduje, uzatvára B92.