Proti preradeniu živnosti na prevádzkovanie cestovnej agentúry z viazaných medzi voľné sa okrem samotných cestovných kancelárií postavili aj zamestnávatelia a Ministerstvo dopravy. Tie zmeny odmietajú a trvajú na ponechaní súčasného stavu. Liberalizácia podmienok pre získanie živnostenského oprávnenia v cestovnom ruchu neprinesie podľa Republikovej únie zamestnávateľov podporu podnikania v oblasti cestovného ruchu.
„Činnosť prevádzkovania cestovnej kancelárie je odborne pomerne náročná, vstupujú do nej rôzne faktory, ako aj požiadavky z praxe na osobu, ktorá túto činnosť vykonáva, preto si myslíme, že liberalizácia požiadaviek môže znížiť potrebnú odbornú úroveň, a tým potencionálne aj ohroziť kvalitu poskytovaných služieb, čo nie je žiaduce,“ konštatujú zamestnávatelia v zásadnej pripomienke k návrhu.
Problém môže vzniknúť pri poistnej ochrane
Po navrhovanej liberalizácii požiadaviek na dosiahnutú prax v odbore je navyše podľa únie možné, že poskytovatelia záruky sa môžu do budúcnosti odmietnuť podieľať na riziku poistenia insolventnosti cestovnej kancelárie. Po schválení zákona teda môže teda vzniknúť situácia, kedy cestovná kancelária síce bude spĺňať podmienky dané slovenským zákonom, ale bude pre ňu prakticky nemožné získať poistnú ochranu, ktorá je zákonom súčasne požadovaná.
So zmenou nesúhlasí ani rezort dopravy. Súčasná úprava podľa neho dáva predpoklad na poskytnutie úplných, odborných a relevantných informácií spotrebiteľom, ktorí majú záujem zakúpiť si zájazd niektorej z poistených cestovných kancelárií. „Navrhované uvoľnenie podmienok získania viazanej živnosti by znamenalo znižovanie úrovne poskytovaných služieb, s čím priamo súvisí aj zvýšenie porušovania spotrebiteľských práv,“ myslí si ministerstvo.
Preradenie do zoznamu voľných živností by podľa neho znamenalo, že na získanie oprávnenie by nebolo potrebné preukázať žiadnu odbornú spôsobilosť. „Zásadným spôsobom by sa znížila kvalita poskytovaných služieb, čo by v konečnom dôsledku prinieslo zníženie dôvery spotrebiteľov voči slovenským cestovným agentúram a ich odlivu k zahraničným subjektom, čo nie je v hospodárskom záujme štátu,“ pokračuje v kritike rezort.
Antibyrokratický balíček
Ministerstvo hospodárstva predložilo v polovici októbra do medzirezortného pripomienkového konania súbor opatrení, ktoré majú tvoriť tretí antibyrokratický balíček. Jeho hlavným cieľom je podpora podnikateľského sektora. Väčšina zmien spočíva v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady, alebo v elektronizácii procesov, ktoré prispievajú k vyššej flexibilite a efektívnosti.
Súčasťou zmien je aj návrh preradiť živnosti na prevádzkovanie cestovnej agentúry a sprievodcu cestovného ruchu z viazaných medzi voľné narazil na odpor. Proti zámeru sa postavili aj Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr a Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu. Argumentujú najmä znížením ochrany spotrebiteľa.