Viac ako 700 pripomienok, z toho takmer 400 zásadných. Taký je výsledok skráteného medzirezortného pripomienkového konania k návrhu novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Zmeny už pritom verejne kritizovali zástupcovia viacerých mimovládnych organizácií, minister životného prostredia Tomáš Taraba si však za návrhom stojí.

Kritika od firiem aj iných rezortov

Stovky pripomienok pritom envirorezortu adresovali aj zástupcovia priemyslu a firiem. Práve im by pritom nová legislatívna mala zjednodušiť podnikanie. Iba samotná Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení ich napríklad zaslala 140, z toho 120 zásadných.

Desiatky pripomienok však prišli aj od Asociácie premyslených zväzov a dopravy, Republikovej únie zamestnávateľov či Klubu 500.

Ministerstvo životného prostredia sa však bude musieť zaoberať aj takmer 50 výhradami zo strany verejnosti či množstvom pripomienok od iných rezortov. Samotný Úrad vlády a jednotlivé ministerstvá ich zaslali vyše 200, zásadných je necelých 80.

Rezort hospodárstva, ktorý zastupuje záujmy podnikateľské sektora, však proti zverejnenému návrhu novely nevzniesol žiadnu zásadnú pripomienku. Naopak, vyše 30 zásadných pripomienok majú k návrhu novej legislatívy zástupcovia miest a samosprávnych krajov.

Čo chce docieliť novela zákona

Envirorezort predstavil návrh novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie minulý týždeň. Jej cieľom má byť odstránenie problémov administratívneho procesu vyplývajúcich z praxe, ale aj prispôsobenie procesov v oblasti výstavby a územného plánovania, skrátenie konaní a zabezpečenie vyššej profesionality štátnej správy. Zmeny by mali platiť od mája tohto roka.

„Prijatím návrhu novely zákona sa zjednoduší a zrýchli proces posudzovania vplyvov na životné prostredie," konštatuje ministerstvo. Podľa jeho šéfa má Slovensko aktuálne druhý najhorší zákon EIA v celej Európskej únii. Predstavené zmeny by mali priniesť zlacnenie výstavby, výrazne by sa totiž mali meniť viaceré lehoty.

„Na Slovensku konečne EIA nebude trvať 450 až 500 dní a odstránia sa svojvoľné konania, až nekonania úradníkov,“ zdôraznil Taraba. Zároveň ubezpečil, že ľudia o žiadne práva neprídu.

Kritika mimovládok

Opačný názor majú ale mimovládne organizácie. Podľa nich je navrhovaná novela ďalším krokom k znižovaniu štandardov ochrany životného prostredia.

Ministerstvo životného prostredia prichádza podľa nich s návrhom, ktorý narúša základné demokratické princípy v tejto oblasti rozhodovania, spôsobuje chaos v legislatíve, no predovšetkým výrazne znižuje ochranu životného prostredia pri povoľovaní veľkých stavieb.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (SNS) prichádza na 12. rokovanie vlády SR v Bratislave 18. januára 2024. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo zmeny v posudzovacom procese EIA