Daniel Křetínský chce prevziať kontrolu nad londýnskou spoločnosťou International Distributions Services (IDS), pod ktorú patrí aj britský Royal Mail. Podľa agentúry Bloomberg na to ide veľmi inteligentne, oportunisticky a hlavne prostredníctvom veľmi lákavej ponuky. Zdá sa, že ani britská vláda zatiaľ nie je proti zmene majiteľa národnej poštovej služby.

Ak rokovací proces vyústi do skutočnej ponuky, akcionári IDS si budú musieť uvedomiť, že Křetínský sa snaží vo svoj prospech využiť moment maximálnej neistoty v trhovom ohodnotení firmy. Český miliardár už vlastní 28-percentný podiel v IDS. Minulý týždeň vedeniu firmy predložil predbežnú ponuku v hodnote 3,5 miliardy libier (niečo vyše štyri miliardy eur) vrátane dividend. To je približne o 73 percent viac, než bola trhová hodnota IDS v apríli. Navyše ide o zhruba dvojnásobok sumy, ktorá býva vo Veľkej Británii bežne potrebná na získanie kontroly.

Predstavenstvo IDS si myslí, že cena je primeraná, a je ochotné odporučiť akcionárom, aby ponuku prijali. Akcie firmy sa od marca 2022 neobchodovali nad úrovňou 370 pencí. IDS v súčasnosti rokuje s britskou vládou o tom, ako by po odovzdaní kontroly prebiehalo riadenie spoločnosti. Nemá predsa zmysel formalizovať ponuku, ktorá by vyhovovala riaditeľom, ale nie politikom.

Investori v IDS stratili dôveru, pretože má problém si plniť záväzky. Ročne by mala doručiť až 20 miliárd listov, no doručuje len sedem miliárd. Toto číslo pritom stále klesá. Predbežnú hodnotu IDS teda možno určovať najmä podľa hodnoty jej medzinárodnej balíkovej firmy GLS. Jej domáce podniky možno považovať za bezcenné, ba dokonca záťaž.

Situácia odzrkadľuje dilemu, ktorej čelí mnoho podhodnotených firiem kótovaných v Spojenom kráľovstve. Ak dostanú ponuku od súkromnej kapitálovej spoločnosti, zvyčajne je najlepšou stratégiou ju najprv odmietnuť. Kupec im totiž nedokáže ponúknuť nič, čo by nedokázali napodobniť. Aj IDS odmietla začiatkom apríla Křetínského predchádzajúcu ponuku. Aj napriek tomu platí, že prevzatie je dnes často najistejším spôsobom, ako dokážu britské stredne veľké podniky dostať akcie blízko k reálnej hodnote. Ich odpor preto nemáva dlhú životnosť.

Akcionári IDS sa teraz musia rozhodnúť, či Křetínský nie je príliš optimistický, pokiaľ ide o zníženie záväzkov Royal Mail. Keby britská vláda reformovala poštové záväzky pred tromi rokmi, k ponuke by zrejme nedošlo. Teraz by ju dokázala zmariť iba nová vláda alebo optimizmus akcionárov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

O prevzatie francúzskej technologickej spoločnosti Atos sa usiluje aj český miliardár Křetínský