Neurologické stavy sú najväčšou celosvetovou príčinou zlého zdravia a ovplyvňujú miliardy ľudí. Najviac postihujú najmä chudobnejšie krajiny. Podľa prieskumu zverejnenom v časopise Lancet Neurology malo v roku 2021 problémy s nervovým systémom až 40 percent svetovej populácie, a to aj napriek pokroku v ich prevencii a liečbe. O výsledkoch štúdie informujú Financial Times.
Za výrazný nárast počtu ľudí žijúcich s následkami neurologických stavov môže okrem iného aj rastúca dĺžka života. „Celosvetová neurologická záťaž rýchlo rastie a v nadchádzajúcich desaťročiach vystaví zdravotné systémy ešte väčšiemu tlaku," vysvetlil doktor Valery Feigin, spoluautor prieskumu a riaditeľ Národného inštitútu pre mŕtvicu a aplikovanú neurovedu na Univerzite v Aucklande. Mnohé súčasné stratégie na zmiernenie neurologických stavov majú podľa neho buď nízku účinnosť, alebo nie sú dostatočne implementované.
Vedci zistili, že medzi desať najčastejších príčin zhoršenia neurologického zdravia v roku 2021 patrili novorodenecké mozgové poranenia, mŕtvica, migréna, Alzheimerova choroba a iné formy demencie, nervové poškodenie spojené s diabetom, meningitída, epilepsia, neurologické komplikácie spojené s predčasným narodením, poruchy autistického spektra a nádory nervového systému. Najčastejšími poruchami boli intenzívne bolesti hlavy a migrény, ktoré zodpovedali sa vyše tri miliardy prípadov.
Ide o dôležitý prieskum, pretože upozornil na prevalenciu triedy chorôb, ktoré boli z historického hľadiska často stigmatizované a nedostatočne preskúmané, povedal neurológ Michael Zandi. „Je dôležité si uvedomiť, aký široký rozsah majú tieto ochorenia. Dotýkajú sa rôznych ľudí v rôznych vekových kategóriách,“ dodal.