Skúsený nemecký správca aktív Bert Flossbach si myslí, že za nepriaznivý vývoj cien akcií Volkswagenu môže zlé riadenie firmy. Spoluzakladateľ spoločnosti Flossbach von Storch kritizoval akcionárov, ktorí majú nad automobilkou kontrolu, za neschopnosť riešiť túto situáciu.
„Chyby v riadení sú jasné už od škandálu s naftovými motormi,“ podotkol pre Financial Times Flossbach, ktorého podnik spravuje aktíva v hodnote 70 miliárd eur a je jednou z najúspešnejších nezávislých investičných firiem v Nemecku.
Flossbach von Storch vlastní VW dlhopisy, no do akcií neinvestuje už roky. Ich hodnota za posledných 18 mesiacov klesla o vyše 50 percent. Podľa Flossbacha je riadenie automobilky príliš zložité, čo v konečnom dôsledku ovplyvnilo aj ziskové marže a ceny akcií VW. Investorom navyše v súvislosti s automobilkou robia obavy aj prechod na elektrické vozidlá či závislosť od Číny.
Nemec ďalej poukázal na to, že taliansky výrobca luxusných športových áut Ferrari, ktorého tržby sú vyše 50-krát nižšie než v prípade Volkswagenu, má väčšiu trhovú hodnotu než VW.
Vo Volkswagene platí systém dvojstupňového hlasovania s hlasovacími a nehlasovacími akciami, čo je podľa Flossbacha značne problematické. Dvaja dominantní akcionári – miliardárska rodina Porsche-Piëch a spolková krajina Dolné Sasko – vďaka tomu majú až nepomerne vysoké rozhodovacie právomoci. Spolu totiž ovládajú až 73,3 percenta hlasovacích práv, pričom vlastnia iba 43,7 percenta kapitálu.
Predstavitelia rodiny Porsche-Piëch, ako aj firma Porsche sa ku kritike nevyjadrili. Zástupcovia Dolného Saska uviedli, že sa Flossbach mýli, pretože členov dozornej rady VW, ktorých menovala krajina, v súlade s nemeckými zákonmi zaujíma iba to, čo je v najlepšom záujme spoločnosti.