Ľudia si často dávajú dobre mienené predsavzatia, ako byť v živote úspešnejší, zdravšie sa stravovať, schudnúť, šetriť peniaze. Kľúčom za ceste za úspechom je spôsob, akým mozog reguluje emócie, uvádza neurológ a psychológ Ethan Kross pre portál CNBC. Takmer 25 rokov skúmal, ako najúspešnejší ľudia – od generálnych riaditeľov po príslušníkov špeciálnych jednotiek – dokážu zvládať náročné úlohy takmer bez námahy.

Jedným z najefektívnejších nástrojov, ktoré psychológovia identifikovali počas výskumu, je technika WOOP. Ide o skratku pre štyri kroky: želanie (wish), výsledok (outcome), prekážka (obstacle) a plán (plan).

Prvá časť, tzv. mentálny kontrast, pomáha ľuďom jasne si uvedomiť ciele a identifikovať prekážky, ktoré im stoja v ceste. Druhá časť, implementačné zámery, prepája každú prekážku s konkrétnou akciou – ak nastane problém, nasledovať bude vopred premyslené riešenie.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Bežne dostupná potravina pomáha zlepšiť funkcie mozgu, zistila štúdia Harvardskej univerzity

Príklad využitia WOOP v praxi:

  • Želanie: „Chcem byť trpezlivejší pri výchove detí, keď ma rozčuľujú.“
  • Výsledok: „Zlepším si vzťah s deťmi a budem lepší rodič.“
  • Prekážka: „Keď si nadávajú, strácam trpezlivosť. Vyrastal som v prostredí, kde sa ľudia často urážali, a som na to veľmi citlivý.“
  • Plán: „Ak sa začnú hádať, tak sa zastavím, pripomeniem si, že sú ešte deti, že ja a moja žena sme sa v ich veku správali rovnako, a pokúsim sa upútať ich pozornosť bez kriku.“

Viaceré štúdie za posledné dve desaťročia potvrdili dlhodobé pozitívne účinky WOOP. Táto metóda pomáha študentom dosahovať lepšie výsledky, zlepšuje zvládanie negatívnych emócií, podporuje zdravšie stravovanie a pohyb, zvyšuje starostlivosť o duševné zdravie u ľudí s depresiou a posilňuje medziľudské vzťahy, konštatuje psychológ E. Kross.

Ďalšie dôležité správy

Intelligence,Brain,Ai,Digtal,3d,Artificial,Intelligence
Neprehliadnite

Umelá inteligencia sa dostala riaditeľom firiem do hláv. Dokáže odhaliť, či majú depresiu