Deficit verejných financií na Slovensku v minulom roku zostal aj po spresnení údajov v takzvanej jesennej notifikácii Eurostatu pomerne priaznivý, na úrovni 2,02 percenta hrubého domáceho produktu. Medziročné zlepšenie deficitu je však prechodné, keďže v roku 2023 sa očakáva jeho opätovné zhoršenie až k 5,5 percenta HDP. Upozornili na to analytici Národnej banky Slovenska v komentári k aktuálnym údajom zverejneným v piatok.
Vyhliadky dlhu sú skôr pesimistické
Dlh verejnej správy v roku 2022 dosiahol podľa najnovších štatistík 57,8 percenta HDP. „Hoci je v súčasnosti pod maastrichtskou hranicou 60 percent HDP, nachádza sa vo vrchnom sankčnom pásme dlhovej brzdy a vyhliadky na najbližšie roky sú skôr pesimistické. Bez prijatia dostatočného objemu konsolidačných opatrení bude zadlženie verejného sektora na Slovensku vplyvom deficitného hospodárenia narastať," avizovali analytici.
Za miernym zlepšením deficitu oproti jarným údajom o 0,02 percentuálneho bodu alebo o 18 miliónov eur je predovšetkým pozitívna revízia daní a odvodov. Negatívne naopak ovplyvnilo bilanciu vylúčenie príjmu ministerstva obrany, ktoré bolo len sprostredkovateľom finančných prostriedkov medzi dvoma subjektmi mimo sektora verejnej správy.
Ďalšie menšie úpravy s vplyvom na deficit v porovnaní s jarnou notifikáciou sa týkali najmä aktualizácie údajov dostupných z účtovných závierok a sektorového preradenia subjektov. Ostatné úpravy na príjmoch a výdavkoch boli metodického charakteru a nemali vplyv na bilanciu verejnej správy.
Najväčší ťahúni medziročnej dynamiky
Deficit kladne ovplyvnilo spresnenie odhadu dane z príjmu právnických osôb za rok 2022. Na jeseň dochádza k spresneniu odhadu kvôli väčšiemu časovému posunu, ku ktorému dochádza pri platení a najmä zúčtovaní tejto dane, pripomenuli analytici. Stále však nejde o konečné číslo.
„Po historicky najväčšom raste v roku 2021 sa v roku 2022 výber tejto dane na vysokých úrovniach udržal, s medziročnou dynamikou 8,3 percenta," vyčíslili. Najväčšími ťahúňmi medziročnej dynamiky boli odvetvia súvisiace s vysokým rastom cien v minulom roku. „Pestovanie plodín a spracovanie ropy benefitovalo z vysokých cien komodít, pričom veľkoobchod bol taktiež ťahaný okrem iného obchodom s palivami," priblížili analytici NBS. V ostatných priemyselných odvetviach sa darilo najmä výrobe chemických a papierenských produktov. Pozitívny vývoj bol aj v odvetví nehnuteľností, finančných služieb a maloobchodu.