Na zlatých padákoch

Ján Figeľ ako minister dopravy hrubo zanedbal svoje povinnosti. Ako predseda KDH svoje chyby obhajuje najhorším možným spôsobom. Vlani v januári vyšlo najavo, že nominant SaS, ktorý pobudol vo funkcii šéfa štátnej teplárne len pár týždňov, odíde s odstupným vo výške 90-tisíc eur. Pobúrenie, ktoré nastalo, bolo také veľké, že vládni politici museli odpovedať na nepríjemné otázky – ako je také niečo možné a čo s tým mienia urobiť.

Práve vďaka tomuto škandálu sa dovtedy neinformovaní občania dozvedeli, čo informovaní vedia už od čias tretej Mečiarovej vlády: šéfovia štátnych teplární sú dôležitejší pre štát ako premiér, lebo ich plat sa blížil k štvornásobku platu predsedu vlády. Keď nedajbože museli svoj najteplejší post opustiť, dostali na cestu šestnásť mesačných platov, lebo tak to stanovila podniková kolektívna zmluva. Radičovej kabinet sa vyhováral, že taká zmluva bola podpísaná za prvej Ficovej vlády. Jej ľudia zasa upozorňovali, že pochádza z obdobia druhej Dzurindovej vlády.

V štyroch desiatkach štátnych podnikov bol jediný akcionár buď Fond národného majetku, alebo niektoré ministerstvo. „Vykonávatelia akcionárskych práv“ za premiéra Fica vyhodili zo štátnych podnikov všetkých, ktorých tam dosadila vláda premiéra Dzurindu. Radičovej zostava zasa vyhodila všetkých, ktorí tam zostali po Ficovi. Jedno však zostávalo nemenné – svojim nominantom ponechávali nadpremiérske platy a v platnosti ponechávali aj kolektívne podnikové zmluvy so 16-mesačným odstupným.

Na zlatých padákoch

Zdroj: Danglár

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

V marci 2011 sa to malo zmeniť. Vtedy Radičovej vláda schválila nové pravidlá „výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu“. A ministrom uložila, aby zabezpečili ich implementáciu v spoločnostiach, v ktorých vykonávajú akcionárske práva. Minister dopravy J. Figeľ si svoju povinnosť zjavne nesplnil, lebo „jeho“ funkcionári teraz opúšťajú posty s padákmi za 170-tisíc eur.

Ak sa predseda KDH sťažuje, že železničné firmy, v ktorých bol jediným akcionárom, „nepostupovali ako vláda a ponechali si nastavenia z čias prvej Ficovej vlády“, tak sa sťažuje sám na seba, že nesplnil uznesenie vlády. Výhovorka, že „ministerstvo ako akcionár nevstupovalo do týchto zmlúv“, je smiešna, lebo jeho povinnosťou bolo „vstúpiť“ do zmlúv tak, aby zodpovedali vládou schváleným pravidlám. Keďže to neurobil, z podnikov pod jeho správou vypadávajú funkcionári ako za starých čias – na zlatých padákoch.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 23/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Danglár