V časoch ekonomických a geopolitických neistôt hľadajú investori oporu v zlate. Jeho cena dosiahla v minulom roku rekordné úrovne; analytici predpovedajú, že do konca roka 2025 by mohla stúpnuť na 3-tisíc dolárov za uncu. Zlatý boom so sebou prináša aj znepokojivý nárast nelegálnej ťažby po celom svete.
Podľa vedúceho oddelenia pre suroviny vo Swissaid Marca Ummela bolo v roku 2022 z Afriky nelegálne vyvezených viac ako 435 metrických ton zlata. „Pri súčasných cenách to predstavuje hodnotu viac ako 36 miliárd dolárov,“ upozornil podľa CNBC.
V mnohých krajinách, medzi nimi najmä v Ghane, poskytuje nelegálna ťažba obživu tisíckam ľudí a prináša neformálne ekonomické prínosy. Na druhej strane je spojená s rozsiahlym ničením životného prostredia, kontamináciou pôdy a vodných zdrojov, ako aj zdravotnými problémami v miestnych komunitách.
Matka všetkých bublín je na spľasnutie. Výnimočnosť USA totiž netrvá večne
Naposledy sa v Juhoafrickej republike udiala tragédia, keď najmenej 87 nelegálnych baníkov zahynulo po tom, ako zostali uväznení v opustenej bani na zlato juhozápadne od Johannesburgu.
Zlato už nevyhľadávajú len najbohatší, čoraz viac bežných ľudí ho kupuje vo forme mincí za pár stoviek eur alebo celých tehál. Nový zlatý boom potvrdzuje aj britská Kráľovská mincovňa, ktorá mala vlani „rekordný rok“ v predaji zlatých tehál a mincí.
Tržby z predaja zlatého investičného zlata vzrástli medziročne o 153 percent. V roku 2024 sa cena zlata zvýšila o 28 percent. Neistota vo svete – od klimatickej krízy, cez nestabilitu politického diania až po geopolitické napätie – spôsobuje, že mnohí hľadajú bezpečné útočisko. Rovnako ako po stáročia, aj dnes je zlato považované za záruku stability.