Stredoafrická republika (SAR) obhajuje ruskú pomoc pri opätovnom získaní územia, ktoré podľa nej povstalci ilegálne obsadili, a to napriek rozšíreným tvrdeniam o nevyberanom zabíjaní civilistov a rabovaní ťažobných lokalít.

Kto? Vagnerovci?

Prezidentský hovorca Albert Yaloke Mokpeme v písomnej odpovedi na otázky agentúry Bloomberg však poprel, že by v krajine pôsobila ruská súkromná vojenská spoločnosť Vagnerova skupina, ktorá je podľa USA napojená na Kremeľ.

Mokpeme poprel tvrdenia, ktoré Bloomberg získal od remeselných baníkov, povstalcov a humanitárnych pracovníkov, ako aj tvrdenia, ktoré sa objavili v správach OSN, že žoldnieri spolu s armádou zabili množstvo ľudí, vyplienili celé komunity a vyhnali tisíce ľudí v rámci zvyšovania kontroly nad oblasťami, kde sa ťaží zlato.

Namiesto toho povedal, že silám SAR v boji proti povstalcom pomáhajú neozbrojení ruskí vojenskí inštruktori, ktorí prišli do krajiny v roku 2018 na základe dohody uzavretej s vládou šéfa Kremľa Vladimira Putina.

„Ozbrojeným silám Stredoafrickej republiky sa s pomocou ruských a rwandských spojencov podarilo zatlačiť povstalcov späť a získať naspäť významnú časť štátneho územia a nelegálne okupované ťažobné miesta,“ povedal Mokpeme s odkazom aj na rwandských vojakov, ktorí pomáhajú armáde SAR. „Je legitímne brániť našu krajinu, keď je napadnutá," dodal.

Popravy, mučenie, znásilňovanie

Predstavitelia OSN, humanitárni pracovníci a civilisti však tvrdia, že tzv. vagnerovci sa od svojho príchodu do krajiny pred štyrmi rokmi zamerali na ťažobné lokality. Podľa analytikov je prítomnosť týchto žoldnierov nevyhnutná na udržanie moci prezidenta SAR Faustina-Archangea Touadéru.

Vlani v októbri pracovná skupina OSN naliehala na SAR, aby „ukončila všetky vzťahy so súkromným vojenským a bezpečnostným personálom, najmä s Vagnerovou skupinou“, o ktorej tvrdila, že „sa dopúšťa systémových a závažných porušení ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva“ vrátane popráv, mučenia, znásilňovania a svojvoľného zadržiavania ľudí.

USA

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas svojho minulotýždňového afrického turné uviedol, že vagnerovci „využívajú nestabilitu na drancovanie zdrojov a beztrestne sa dopúšťajú zneužívania, ako sme to videli v Mali a Stredoafrickej republike".

Kremeľ popiera spojenie s vagnerovcami, avšak americké ministerstvo zahraničia v máji vyhlásilo, že Vagnerova skupina vystupuje ako zástupca ruskej vlády a pomáha „šíriť stopu klamstiev a porušuje ľudské práva“. Podľa ministerstva vagnerocvi a ďalší aktéri využívajú „turbulentné situácie prostredníctvom dezinformácií, aby podnietili verejnú podporu pre ruskú vládu s cieľom rozšíriť jej vplyv".

Rusko, ktoré čelí západnej izolácii od svojej invázie na Ukrajinu, sa snaží prehĺbiť svoje vzťahy s africkými krajinami. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívil minulý mesiac africký kontinent vrátane sídla Africkej únie v Etiópii.

Američania tvrdia, že nestabilné režimy v Afrike požiadali vagnerovcov o pomoc pri upevňovaní ich vlády vrátane Líbye, Mali a Sudánu.

Podľa USA vagnerovcov kontroluje Jevgenij Prigožin, magnát, ktorého prezývajú Putinov „šéfkuchár“. Prigožin ale popiera prepojenie na túto skupinu.

Svedkovia zločinov

Bloomberg píše, že jeho reportéri oslovili niekoľko predstaviteľov OSN, diplomatov a humanitárnych pracovníkov, podľa ktorých sily SAR spolu s ruskými bojovníkmi zabíjali baníkov a ovládli bane.

Alnazir Mohamed pre agentúru povedal, že práve kopal zlato, keď v ťažobnej lokalite pristál útočný vrtuľník a dorazili tam tanky, pričom vojaci, ktorí vyzerali ako cudzinci, spustili paľbu. Potvrdil, ako aj šesť ďalších ľudí, že pri útoku zahynuli desiatky baníkov a že tam videli rusky hovoriacich vojakov.

„Zabíjali náhodne a rabovali, pričom si zobrali všetko vrátane majetku, peňazí a zlata," dodal Mohamed.

Žoldnieri v spolupráci s armádou zabili od marca do júna najmenej 100 remeselných baníkov, vyplýva z údajov vedených miestnymi povstaleckými vodcami.

„Ich sily skúmajú oblasti ťažby zlata pomocou bezpilotných lietadiel,“ tvrdí Enrica Piccová, analytička Medzinárodnej krízovej skupiny, ktorá bola predtým členkou skupiny expertov OSN pre SAR a vykonáva terénny výskum.

„Potom použijú vrtuľníky na vysadenie vojakov, ktorí nevyberavo zabíjajú baníkov a rebelov, aby obsadili lokalitu, rabovali majetok a kradli zlato," dodala.

Odmena

Prezidentský hovorca Albert Yaloke Mokpeme neodpovedal ani otázku, ako SAR, jedna z najchudobnejších krajín sveta, platí vagnerovcov. Diplomati, zástupcovia OSN a analytici totiž tvrdia, že Vagnerova skupina získala za svoje služby koncesie na ťažbu.

Vláda „umožňuje vagnerovcom zdanlivo bezpodmienečný prístup ku kontrole a drancovaniu bohatých zdrojov krajiny a zároveň podporuje násilie vrátane únosov, znásilňovania, mučenia a masového zabíjania", tvrdí Nathalia Dukhanová, hlavná vyšetrovateľka organizácie The Sentry, ktorá dokumentuje predpokladané incidenty týkajúce sa vagnerovcov a snaží sa zlikvidovať siete, ktoré ťažia z násilných konfliktov.

Všetko stratili

Zásoby diamantov, zlata a uránu v krajine už dlho živia nelegálne pašovanie a priťahujú baníkov z celého regiónu. Jedným z nich je Mohamed Zakaria, baník zo Sudánu. Do SAR vycestoval za prácou s mnohými krajanmi.

„Keď sme počuli, že Stredoafrická republika je krajina bohatá na zlato, vycestovali sme tam a začali sme pracovať. Mali sme dobré podmienky a produkciu," uviedol Zakaria. Avšak smutne dodal: „Potom na nás zaútočili ruskí bojovníci a všetko sme stratili."

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Ouagadoudou - Dav ľudí sa zhromažďuje pred Národným palácom a oslavuje po vojenskom prevrate po tom, ako generál Paul Henri Sandaogo Damiba prevzal kontrolu na krajinou v meste Ouagadougou 24. januára 2022. Moc v západoafrickej republike Burkina Faso prevzala vojenská junta. V tamojšej štátnej televízii to v pondelok oznámila skupina príslušníkov armády. Ako píše agentúra AP, stalo sa tak po tom, čo pučisti zadržali demokraticky zvoleného prezidenta Rocha Christiana Kaborého. Na jeho
Neprehliadnite

Vagnerovci majú zrejme na muške Burkinu Faso. Nie je to o svaloch, tvrdí expertka