Zlacňovanie pohonných látok na čerpacích staniciach by sa mal čoskoro zastaviť. Analytik J&T Banky Stanislav Pánis však na základe ostatného vývoja svetových cien ropy predpokladá, že ceny benzínov a nafty by sa mali udržať na niekoľkomesačných minimách. „Cena 95- oktánového benzínu by sa mohla pohybovať okolo 1 eura a 50 centov, čo predstavuje deväťmesačné minimá. Nafta by s mala pohybovať takisto mierne nad 1 euro a 50 centov, kde sa naposledy nachádzala v júli,“ povedal Pánis.

Taktiež analytik 365.bank Tomáš Boháček predpokladá, že cenové dno sme na našich čerpacích staniciach už pravdepodobne videli. So začiatkom budúceho roku by sme mali podľa neho tankovať už drahšie. „Rizikom pre rastový výhľad je naďalej ekonomický vývoj, kde by prípadné negatívne údaje z čínskej, alebo európskej ekonomiky mohli istý čas zabrzdiť rast cien ropy a palív. Významný pokles, ktorého sme svedkami od októbra, by sa však ako na cenách ropy, tak palív nemal opakovať,“ dodal Boháček s tým, že poistkou pred prepadom cien sa ukazuje najmä politika OPEC+, ktorá flexibilne obmedzuje produkciu pri náznaku trvalejšieho poklesu cien ropy.

Ceny benzínu v 49. týždni pokračovali v medzitýždennom poklese, keď sa cena natural 95 oktánového benzínu znížila v priemere o takmer dve percentá a natural 98 oktánového benzínu až o takmer tri percentá. V minulom týždni sme tak na čerpacích staniciach tankovali benzín za priemernú cenu 1,534 eura za liter, respektíve 1,723 eura za liter. Pri motorovej nafte nastal ešte výraznejší pokles, a to o takmer 3,5 percenta a jeden liter sme tankovali za 1,539 eura. Tieto ceny sú najnižšie od konca júla. „Medzi hlavné dôvody pokračovania poklesu možno zaradiť dobiehajúci efekt zníženia cien ropy, ako veľkoobchodných cien na burze v Rotterdame,“ podotkol Boháček.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke vyústenie ropovodu Družba v rafinérii Slovnaft v Bratislave v stredu 1. júna 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ceny ropy v jednej chvíli klesli, neskôr sa však vrátili k rastu