Zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach sa ešte neskončilo. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Cena 95- oktánového benzínu by sa mohla priblížiť k hranici 1,50 eura a cena nafty k 1,40 eura.
„Ústup cien ropy v kombinácii s kompresiou rafinančných marží by sa mal pretaviť v najbližšom období do ďalšieho extra zlacnenia benzínov aj nafty na našich čerpacích staniciach,“ uviedol Pánis.
Vývoj cien pohonných hmôt
Ako vyplýva z informácií zverejnených Štatistickým úradom SR, v sedemnástom týždni tohto roka sa medzitýždenne znížili ceny 95-oktánového týždňa o 0,019 eura na priemernú úroveň 1,56 eura za liter. Ceny 98-oktánového týždňa sa znížili taktiež o 0,019 eura na 1,75 eura za liter. Priemerná cena nafty bola v sledovanom týždni na úrovni 1,45 eura za liter, cena sa znížila o 0,020 eura.
Cena ropy zaznamenáva od Veľkej noci výrazný pokles, ktorý sa zintenzívnil začiatkom mája. Za posledné tri týždne stratilo čierne zlato necelých 15 percent. Severomorská zmes brent sa v tom čase obchodovala miestami pod 73 dolármi za barel. Texaský benchmark WTI sa dokonca prepadol pod 70 dolárov za barel.
Obavy na trhu ovplyvňujú cenu ropy
Za týmto vývojom stoja obavy zo spomalenia globálneho ekonomického rastu, najmä v Spojených štátoch, kde ekonomika prejavuje stále silnejšie signály zastavenia rastu, s možným rizikom prepadu do recesie. „V USA sa začína viac prejavovať negatívny efekt dynamického zvyšovania úrokových sadzieb Fedom, ktoré je najprudšie od 80. rokov minulého storočia,“ myslí si Pánis.
„Navyše, ukazuje sa, že oživovanie čínskej ekonomiky je slabšie v porovnaní s očakávaniami, čo potvrdili najnovšie prieskumy nálady vo výrobnom sektore, ktoré avizujú dokonca kontrakciu,“ podotkol Pánis, podľa ktorého sa k zachmúrenému ekonomickému výhľadu pridáva opätovný stres okolo amerického bankového sektora po nedávnom zatvorení First Republic Bank.
Všetky tieto faktory vyvolávajú otázniky nad tempom rastu dopytu po rope v nasledujúcom období, ktoré zatienili aj oznámené zníženie ťažby kartelu OPEC+ od mája kumulatívne o 1,2 milióna barelov na dennej báze do konca roka. „V skutku, na trhu možno okrem pádu cien ropy sledovať aj pokles rafinérskych marží, čo signalizuje určité vädnutie dopytu po palivách,“ konštatoval Pánis.