Maďarský premiér Viktor Orbán pred desiatimi mesiacmi odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu a prichýlil mnoho Ukrajincov, ktorí pred vojnou utekali. Odvtedy však neurobil veľa pre to, aby zmenil svoju povesť dobrého kamaráta ruského prezidenta Vladimira Putina či svoju povesť lídra, ktorý ohrozuje európsku jednotu v otázke podpory Ukrajiny, píše The Financial Times.
Populistický Orbán zmiernil sankcie voči Rusku, odmietol prepravu zbraní a inej vojenskej pomoci cez Maďarsko na Ukrajinu a zablokoval rokovania Kyjeva o vstupe do NATO. Keď teda Budapešť v decembri 2022 stiahla svoje veto v otázke plánovaného balíka pomoci pre Ukrajinu v hodnote 18 miliárd eur, mnohí diplomati a odborníci v tom videli iba dočasné urovnanie naštrbených maďarsko-ukrajinských vzťahov.
Podľa odborníkov by hlboko zakorenené nezhody týchto dvoch krajín mohli poškodiť schopnosť EÚ pomáhať Ukrajine odolávať ruskej agresii. „V ponímaní Maďarska sú väzby s Ukrajinou podradené väzbám s Ruskom,“ vysvetľuje ruský expert András Rácz z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy. V roku 2022 boli ruské vzťahy dokonca nadradené aj maďarskému vyjednávaniu v rámci EÚ, dodáva.
Sedí na dvoch stoličkách
Budapešť využila pomoc Ukrajine ako vyjednávací nástroj v otázke prideľovania eurofondov. Brusel oddialil termín, do ktorého musí Maďarsko dokázať, že vykonalo reformy právneho štátu potrebné k odomknutiu popandemickej finančnej pomoci a kohéznych fondov v hodnote niekoľkých miliárd eur. Zvyšné členské štáty EÚ sa však obávajú, že vo chvíli, keď blok dospeje ku konečnému rozhodnutiu, sa môže akékoľvek hlasovanie v otázkach vyžadujúcich si jednomyseľnosť znovu stať rukojemníkom Maďarska.
Začiatok vojny na Ukrajine postavil Budapešť do nezávideniahodnej situácie. Maďarsko totiž patrí ku krajinám EÚ najviac závislých od dodávok ruského plynu a ropy. Okrem toho má dlhodobo spory s Ukrajinou, ktorá údajne porušuje menšinové práva etnických Maďarov.
Aj keď sa Orbánovi podarilo získať výnimky zo zákazu na dovoz energií, tak jeho krajina hlasovala v prospech každého sankčného balíka EÚ namiereného voči Moskve. Maďarsko podľa denníka Népszava nedávno dokonca zmrazilo ruský majetok v hodnote 870 miliónov eur.
Ďalšie kroky Maďarska však naznačujú, že krajina má v úmysle udržať dialóg s Ruskom otvorený. Budapešť sa v decembri 2022 vyhrážala, že bude blokovať deviaty balík sankcií dovtedy, kým sa jej nepodarí získať výnimky pre ruských ministrov pre energetiku, šport a zdravotníctvo. Zatiaľ čo mnohé krajiny vyhostili desiatky ruských diplomatov, Maďarsko so svojím ruským veľvyslanectvom problém nemá ani napriek tomu, že má dvakrát toľko zamestnancov ako ruské veľvyslanectvá vo Varšave, v Prahe a Bratislave dokopy. „Maďarsko ničí svoju dôveryhodnosť spojenca,“ konštatuje riaditeľ inštitútu Political Capital Péter Krekó.
Zmena v nedohľadne
Na domácej scéne Orbán nie je pod žiadnym tlakom zmeniť svoj prístup, keďže mnoho Maďarov svojim východným susedom nedôveruje. Zákaz vyučovania v jazykoch menšín, ktorý vláda v Kyjeve zaviedla, zasiahol viac než sto škôl, ktoré na západe Ukrajiny navštevujú etnickí Maďari.
Orbán už dávno očakával víťazstvo Ruska, čo jasne dokazuje jeho výrok z júla 2022, keď vyhlásil, že Ukrajinci „proti Rusku nikdy nevyhrajú“. Zdá sa, že je na svoj „maďarský model“ vzťahov s Moskvou hrdý a takmer nič nenaznačuje, že by sa vzťahy medzi Orbánom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským menili k lepšiemu. „Vzájomná dôvera medzi Maďarskom a Ukrajinou ja stále na extrémne nízkej úrovni,“ uzatvára analytik Botond Feledy.