Vážení čitatelia,

vtipnou titulkou trochu maskujeme až príliš vážnu tému. Marián Leško v téme čísla Čím je Robert Fico pre Vladimira Putina? analyzuje premiérove vzťahy s Moskvou. Z inej strany sa na Rusko díva Adrian Peter Pressburg. Rozoberá, prečo Rusko rozohralo potravinovú rošádu. A Ivan Haluza dopĺňa, že embargo slovenských potravinárov síce nepriamo zasiahne, je však pre nich aj impulzom na reštart.

O živote po Harabinovi i o rastúcej atraktivite vínneho biznisu
Druhou zásadnou témou aktuálneho týždňa je zverejnenie kontúr budúcoročného štátneho rozpočtu. Jasne naznačuje, že sa už blížia voľby. Odvodová úľava by mala prispieť k zníženiu nezamestnanosti a hlavne uspokojiť voličov Smeru. Dôchodcovia sa dočkajú vlakov zadarmo, málo zarábajúci vyššej čistej mzdy. Zdanlivo pozitívne signály. Akurát že ich nezaplatí vláda úsporami v administratíve, ale podnikatelia. Nová úľava = vyššia daň.

Odvtedy, ako Štefanovi Harabinovi skončil mandát predsedu Najvyššieho súdu SR, uplynuli dva mesiace. Zastupujúcou šéfkou súdu je podpredsedníčka Jarmila Urbancová. TREND zaznamenal, že v činnosti súdu, ktorý by mal ísť príkladom slovenskej justícii, došlo k pozitívnym posunom. Akým, o tom píše Zuzana Petková v článku Život po Harabinovi.

Ján Kováč si v seriáli Oligarchovia všimol tentoraz málo známu tvár – Jána Miškovského. Z jeho mena a priezviska pochádza názov firmy janom. A toto logo poznajú najmä priaznivci cyklistiky, keďže Miškovský mohutne investuje do špičkových svetových klubov a do mládeže. Kto je Ján Miškovský a koho pozná v politike a v biznise čítajte v analýze Druhá tvár mecenáša cyklistov.

Druhým nominantom na Manažéra roka je manažér naozaj netradičný a navyše zaujímavý ľavičiar Ivan Štefunko. V rozhovore odhaľuje Nemám rád mikromanažment. Zároveň ale pekne hovorí o tom, čo má rád, ako sa rodili jeho predchádzajúce podnikateľské projekty, aká je jeho manažérska filozofia a ako v súčasnosti riadi investičný fond, zameraný na podporu start-upov.

Tretím zaujímavým človekom v čísle je šéfdizajnér skupiny BMW Adrian van Hooydonk. V rozhovore pre TREND hovorí, že Na prácu snov netreba motivovať. Najlepšou motiváciou pre priemyselného dizajnéra je podľa jeho slov to, ak vidí auto so svojím dizajnom jazdiť po svete. Značky BMW sa v poslednom období odhodlali na viacero revolučných zmien. „Je to ako na automobilových pretekoch. Treba pozerať dopredu, sledovať cestu a ísť preteky najlepšie, ako viete. Po svojom.“

Aj v slovenskom vinohradníctve a vinárstve, teda odvetviach, ktoré si zakladajú na svojej tradícii, sa z času na čas objavujú nezvyčajné, moderné a nákladné projekty. Pred niekoľkými rokmi také bolo Elesko pri Modre, teraz v Tokaji vzniká nové top vinárstvo Chateau Grand Bari. Prečítajte si, kto je za tým a prečo sú dnes investície v tejto oblasti atraktívnejšie, ako v minulosti.

V bankovníctve sa v posledných mesiacoch udiala Bitka o peňaženky v mobile. Slovensko ako krajina s najväčšou penetráciou bezkontaktných terminálov je ideálnou testovacou krajinou, chýbali však dohody medzi operátormi a bankami. Nakoniec Telekom ako najväčší operátor ponúka vlastné riešenie, kým banky a kartové spoločnosti zas našli spôsoby, ako operátorov obísť.

Máme toho pre vás oveľa viac. Píšeme aj o zlyhávani firemných tímov, vakcínach proti ebole, ruskom podnikateľovi roka, chromebookoch, dovolenkách na Slovensku, rodinných MPV či letných kinách...

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O živote po Harabinovi i o rastúcej atraktivite vínneho biznisu

S úctou

Oliver Brunovský