Boj s oneskorenými platbami a druhotnou platobnou neschopnosťou, zabezpečenie dostatočného počtu kvalifikovaných pracovníkov, podpora vytrácajúcich sa remesiel a odbornosti, ale aj prehodnotenie regulácie v oblasti daní a odvodov, či zefektívnenie správy majetku rodinných firiem. To sú niektoré z požiadaviek malých a stredných firiem a živnostníkov združených v Slovenskom živnostenskom zväze, ktoré v rámci diskusie adresovali politickým stranám.

Tie sa pritom zhodli, že práve menšie firmy a živnostníci tvoria chrbtovú kosť ekonomiky. „Podnikatelia vytvárajú reálne ekonomické hodnoty, dávajú prácu iným, prispievajú na rozvoj kultúry a športu, sú pilierom inovácií a výskumu. Majú preto plné právo tiež očakávať od vlády viac – viac podporných nástrojov, viac investícií do odborného školstva a tiež viac záujmu o ich regionálne aktivity a problémy,“ uviedol prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.

Malé a stredné firmy a živnostníci volajú po hĺbkovej revízii daňovo-odvodovému systému. Privítali by vytvorenie podmienok pre ľahší vstup do podnikania, ale aj pre ukončenie živnosti bez dodatočného daňového zaťaženia. „Ako veľmi vážny problém vnímame neustále sa prehlbujúci nedostatok absolventov a pracovníkov vyučených v remeslách,“ zdôraznil S. Čižmárik. Predstavitelia politických strán pritom potvrdili záujem o reformu odborného vzdelávania.

Ďalšie dôležité správy

Financie, živnostníci.
Neprehliadnite

Živnostníci sa tešia z nízkych odvodov, ale v penzii zažijú šok. Experti radia, ako mu predísť